Muş'ta Misafir Anne Uygulaması

Muş'ta Misafir Anne Uygulaması
22 Aralık 2016

Günümüzde, basit tedbirler ile önlenebilir olan anne – bebek ölümlerine yol açabilecek birçok risk halen büyük sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Muş'ta Misafir Anne Uygulaması

Muş’ta risk grubundaki hastaların takibinin daha sağlıklı olması için misafir anne uygulaması başlatıldı. Valilikten yapılan açıklamaya göre elverişsiz yol ve hava koşulları olan yerleşim merkezlerinde ikamet eden gebelerin muhtemel doğum tarihleri yaklaştığında daha elverişli yerleşim merkezlerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Konaklamalarının sağlanması ve hastanelerde doğumlarının gerçekleştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Misafir Anne uygulaması programının uygulamaya konulduğunu belirten açıklamasında ise şöyle denildi: “Günümüzde, basit tedbirler ile önlenebilir olan anne – bebek ölümlerine yol açabilecek birçok risk halen büyük sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ülke genelinde bazı bölgelerimizde kış aylarının olumsuz hava koşulları, ulaşım zaman zaman imkansız hale getirmekte ve bütün çabalara rağmen kimi zaman doğum eylemi yaklaşmış ya da başlamış olan hamilelerin, ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarına ulaşması mümkün olamamaktadır.”

Elverişli Bir Ortama Yerleşmeleri Gerekiyor

Elverişsiz yol ve hava koşulları olan yerlerde yaşayan gebelerin doğum tarihleri yaklaştığında daha elverişli yerleşim merkezlerine getirilmesi gerektiğini belirten açıklamada, konaklamalarının sağlanması ve hastanelerde doğumlarının gerçekleştirilmesi amacıyla böyle bir uygulama programının hayata geçirildiğini belirtti.

Bölgede, bebek, gebe, çocuk ve lohusa gibi riskli gruplar tespit edilerek takiplerinin yapılıyor.

“Program kapsamında yüksek tansiyon, şeker, kalp hastalığı, tiroid ve kan hastalığı gibi sistemik hastalıkları olan tekrarlayan düşük, çoğul gebelik, kan uyuşmazlığı ve doğum riski gibi yüksek riskli gebeler önceden tespit edilerek 2. ya da 3. basamak sağlık kuruluşlarınca takip edilmeleri sağlanmaktadır. Misafir edilen annelerin yemek ve konaklama giderlerinin sağlanması amacıyla il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içinde hareket edilmektedir. Özellikle de ilk ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile işbirliği yapılmaktadır. Daveti kabul edip henüz doğumu gerçekleşmeyen gebelerin takipleri ise devam etmektedir. Bu kapsamda misafir edilen gebeler hastane, kamu misafirhanesi ve yakınının evi gibi yerlerde misafir edilmektedir.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.