Mucizevi Yöntem Embriyo Donasyonu

Mucizevi Yöntem Embriyo Donasyonu
27 Ocak 2017

Aile bireylerinin her ikisinde de sorun olsa dahi günümüz teknolojileri embriyo donasyonu gibi mucizevi yöntem ile çocuk sahibi olmanıza imkan tanıyor.

Mucizevi Yöntem Embriyo Donasyonu

Anne baba olabilmek için doğal yöntemleri deneyip, doğru jinekolojik desteği alıp ve buna rağmen gebe kalamadıysanız hiç endişelenmeyin. Aile bireylerinin her ikisinde de sorun olsa dahi, günümüz teknolojileri embriyo donasyonu gibi birçok mucizevi yöntem ile çocuk sahibi olmanıza imkan tanıyor. Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi ve birçok kişinin de eş zamanlı olarak muzdarip olduğu hastalıkların başında infertilite, yani diğer bir ifade ile kısırlık gelir. Birçok çift çeşitli nedenlerden ötürü ne yazık ki çocuk sahibi olamıyor. Bu nedenleri gidermek amacıyla, tıbbın çeşitli alanları bu konuyla ilgili çalışmalar yürütmekte ve tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan embriyo donasyonu tedavisi olarak dikkat göstermektedir. Embriyo donasyonunun son derece uzman bir ekip tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde hiç de başarılı olmayan bir sonuçla karşılaşılması son derece mümkündür. Eğer anne ve baba adayının her ne nedenle olursa olsun aktif olarak çocuk sahibi olamayacaklarına karar verilirse bu durumda embriyo donasyonu yapılmasına karar verilir. Embriyo donasyonu ise; kendi üreme hücreleri ile asla çocuk sahibi olamayacak olan çiftlerin kendi bebeklerini dünyaya getirmeleri amacıyla onlara yardımcı olacak yumurta ve sperm donörleri bulmasına denilir. Bu oldukça sancılı fakat donörü uygulandığında işe yarar bir yöntem olarak dikkat çekmektedir.  

Sperm ve yumurta hücrelerinin kalitelerine ve işlevlerine bakılır

Embriyo donasyonunda, yumurta ve sperm vericileri, son derece büyük bir teste ve araştırmaya tabi tutularak incelenir. Uzman ekip, kadın ve erkek donör adaylarından almış olduğu sperm ve yumurta hücrelerinin kalitelerine ve işlevlerine bakar. Bu aşamada anne ve baba çocuklarına genetik yani DNA yoluyla özelliklerini verecek olan çiftin tahlilini yapar. Tamamen anne babanın isteklerine uygun olarak seçilen adayların sağlıklı ve çocuğu olabilecek bireyler olmasına özen gösterilir. Daha sonra ise tüp bebek tedavisinde ikinci adıma gelir. Donör bireylerden alınan yumurta ve sperm hücreleri ciddi bir şekilde analiz edilir ve uygunluğu test edilir. Bu aşamadan sonra ise donörlerden alınan yumurta ve sperm hücresi uygun sıcaklıkta döllenir ve hazırlandıktan sonra anne karnında büyümek üzere hızlı bir şekilde ağrısız olarak yerleştirilir. Ultrasonla incelenen embriyo ana rahmine transfer yapılır ve böylelikle sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesi beklenir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.