Yeni Anneler Dikkat! Şimdi de Lohusalık Hassasiyeti Başlıyor

Yeni Anneler Dikkat! Şimdi de Lohusalık Hassasiyeti Başlıyor
05 Nisan 2017

Hamilelik döneminin geçmesinden sonra yeni anneleri şimdi de lohusalık dönemi hassasiyeti beklemektedir. Uzmanlar annelere bu dönemi daha rahat atlatmaları için bazı önerilerde bulunurlar.

Anne  olmanın mutluluğu hiçbir şeyle değişilmez. Uzun ve sabır isteyen hamilelik döneminden sonra bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşayan yeni anneleri şimdi de Lohusalık dönemi hassasiyeti  etkilemeye başlar. Uzmanlar, hamilelik ve lohusalık dönemini anne adaylarının ve yeni annelerin en hassas olduğu dönemler olarak tanımlarlar. Hormonal dengeleri şaştığı tabiri caizse allak bullak olduğu bir dönem olan bu dönemler de anneler sonradan saçma gelen konulara bile hassasiyet gösterirler. Bu dönemde yaşadıkları duygu dalgalanmalarının etkisiyle gereğinden fazla hassas olurken, zaman zamanda yaşadıkları duygusal hassasiyet onların gözlerinden birer göz yaşı damlası olarak iner.

Sudan Çıkmış Balık Sendromu Yaşayabilirler

Uzmanlara göre, lohusalık dönemi, hamilelik döneminden farklı olarak anne adayına tam bir yere çakılma veya Sudan Çıkmış Balık Sendromuna neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde anne adayı bebeğini sadece kendine yakın hissederken, lohusalık döneminde dünyaya gelen bebeğini herkesten hatta en yakınından bile saklamak ister. Bununla birlikte yeni hayatına adaptasyon sürecinde zorluk yaşayabilmektedir.  Zaman zaman tam kendini, anlamıyla kendisine muhtaç bir bebeğin isteğini anlamak arasında sıkışıp kalmış olarak hissedebilmektedir. Bu dönemde lohusa olan yeni anneye en büyük yardım yine en yakın çevresinden gelmelidir. Bu nedenle yeni baba olmuş eşiniz, aile büyükleriniz ya da çok yakın arkadaşınız size bu konuda en çok yardımı dokunabilecek kişilerdir. Uzmanlar yeni annelerin çevrelerinde olan ve onları seven bu kişilerden yardım istemekten çekinmemelerini tavsiye ederler.

Yardım İstemekten çekinmeyin!

Yeni annelerin yaşadıkları Lohusalık Dönemi süreci her ne kadar onlara atlatılması güç zorlu bir dönem olarak görünse de biraz zaman geçince çoğu zaman kendilerini söz konusu dönemlerde ne kadar yıprattıklarını daha iyi kavrayacaklar.   Yeni Anneler Dikkat! Şimdi de Lohusalık Hassasiyeti Başlıyor  

Lohusalık Dönemi hassasiyeti için uzman tavsiyeleri

Uzmanlar annelerin bu dönemi daha rahat atlatabilmeleri için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Buna göre, yeni anneler lohusalık döneminde şunları yapabilirler;

  • Aile büyükleriniz ve eşiniz bebeğinizin yanındayken siz biraz dinlenebilir, uyuyabilir ve rahatlamak için banyo yapabilirsiniz.
  • Çevrenizdeki aile büyüklerinizden dostlarınızdan ve eşinizden yardım istemekten ve yardım almaktan çekinmemeniz tavsiye edilir.
  •  Her ne kadar çeşitli kaynaklardan paylaşılan bilgileri ne kadar doğru da olsa bir kenara bırakın ve ilk 3 ay uyku eğitimi ve düzenli beslenme ile ilgili hem bebeğinize hem de kendinize zaman tanımalısınız.
  • Bebeğinizle inatlaşmayın, çünkü her bebek birbirinden farklı olduğu gibi, her teoride her bebekte olumlu sonuç vermeyebilir.
  • Sizin kadar yeni bir duruma alışmaya çalışan birisi daha var o kişi de bebeğinizdir. Sıkışık yaşamaya alıştığı anne karnından oksijen ve diğer canlıların yer aldığı onun için daha zor bir duruma alışmaya çalışmaktadır. Onun duruma alışmasında bebeğinizi her istediği zaman besleyip, göğsünüzde kokunuzu alarak uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Loğusalık döneminde yaşadıklarınız zor olsa da kendinize sabırlı olmayı telkin etmeniz uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
  • Bu dönemde bebeğinizde herhangi bir farklılık  ya da olumsuz bir durum hissettiğinizde doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk