• gebe.com
  • /
  • Lohusaları Çileden Çıkaran 15 Yaratıcı Akraba Sorusu

Lohusaları Çileden Çıkaran 15 Yaratıcı Akraba Sorusu

Hemen her lohusanın yaşadığı durumlar arasında onları çileden çıkaran yaratıcı akraba soruları vardır.

Lohusaları Çileden Çıkaran 15 Yaratıcı Akraba Sorusu

Lohusaları Çileden Çıkaran Yaratıcı Akraba Cümleleri

Lohusalık anneliğe ilk adım, bebekle tanışma ve yeni bir hayatın başlangıcıdır. Bu hayat doğumdan sonra hastaneden eve gelme ile başlar. İlk günler gerek annenin vücudunun hamilelik öncesine dönme aşaması gerekse bebeğin dış dünyaya alışma evresindeki huzursuzluğu ilk birkaç günün zorlu geçmesine neden olur. Bu sıkıntılı günlerin üstüne bir de akraba, eş ve dostun bebek tebriğine gelmeleri yeni anneyi iyice işin içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyebilir. Annenin bu süreçteki yorgunluğu üzerine bir de etraftan gelen, sıkboğaz eden sorular ardı ardına sıralanırsa yeni anne sonunda çileden çıkma aşamasına gelebilir. Yazımızda lohusaları deli eden 15 akraba soruları ve cümlelerini sizler için hazırladık. Eminiz sizin de bu sorular dışında pek çok deli olduğunuz akraba sorusu vardır.

1 - Sütün var mı?

  lohusa   

Akrabalar arasında klasikleşen bu soru sütü henüz gelmemiş, bebeğini doyurmaya çalışan annenin en çok kızdığı sorular arasında yer alır. Anne bu soru karşısında ne kadar öfke de duysa hafifçe tebessüm etmeyi seçer. Uzmanlar, lohusaların bu durumda sessiz kalmamalarını öneriyor.  Bu soruları soran akrabalara dürüstçe bu tarz konuşmalardan ve davranışlardan rahatsız olduklarını kibarca dile getirmelerini öneriyor.

2 – Bak, sütün de gelmedi?

  lohusa   

İlk günler sütünün olmaması ve bebeğinin aç olduğunu bilen ve bunun için üzülen annenin en çok kızdığı sözlerden birisidir. Bu söz ne kadar masumane söylense de bebeğinin aç olduğunu bilen anneyi derinden yaralar.

3 -Emiyor mu?

  lohusa   

Gerek sütün yeteri kadar gelmemesi gerekse bebeğin emmeye alışma evresinde olduğu sıralarda lohusaya sorulan bu soru bir an ortamın gerilmesine neden olur.

 4- Doymuyor mu acaba?

  lohusa   

Sütünüz gelmiştir. Ama akrabalar sizi huzursuz etmenin diğer bir yolunu kısa sürede bulurlar. Sütünüz gelmiştir ama bebek doyuyor mudur acaba?

5 –Çok ağlıyor, Kesin karnı doymuyordur?

  lohusa   

Bebeğinizin en ufak ağlaması bile dönüp dolaşıp sizin sütünüzün yeterli olmadığına gelir. Bebeğin en küçük ağlaması bile sütünüzün az geldiği ve doymadığına yorulur.

6 – Kucağa alıştırma

lohusa anne   

Bebeğinizin dış ortama alışma sürecinde ve sizin onu sarıp sarmalamanıza en ihtiyaç duyduğu anda kucağa alıştırmamanızın söylenmesi oldukça canınızı sıkar. Bu süreçte akrabalarınızın sözlerine kulaklarınızı tıkayın ve bebeğinizi bol sevin kucaklayın. Hatta huzursuz olduğunda onu göğsünüze yatırın ki tıpkı karnınızda olduğu gibi sizin kalp atışlarınızı hissetsin.

7 – Uyuduğunda Hemen Yatır

  lohusa kadın   

Hamile kaldığınızdan itibaren dokuz ay boyunca bebeğinizin kucağında uyuduğunu anı pek çok kez hayal etmişsinizdir ve o an sonunda gerçekleşmiştir. Bebeğiniz kucağınızda uyurken onu uzun uzun seyretmeyi onun düzenli nefes alışını izlemeyi istersiniz. Fakat ne yazık ki bu büyülü anı bozacak bir akraba hemen yanı başınızda bitiverir. Bebeğinizin uyuduğu ilk dakikada müdahalesi gecikmez. "Uyuduğunda hemen yatır!"  

 8- Sütün yetmiyor mu acaba?

  lohusa   

Sütle olan imtihanınızı henüz vermemişsinizdir.  Bebeğinizin ilk dönemlerde sık sık uyanmasının nedeni de yine sizin sütünüzün yeterli gelmediğine bağlanır.  “Bebeğin aç, sütün yaramıyor” sözü de bunun farklı bir söyleniş şeklidir.

9 -Bebeğin neden çok ağlıyor?

lohusaya davranış   

Bu söz yeni annenin en fazla nefret ettiği sözler arasında yer alır. Bebeğinizin ilk günlerde sütünüzün henüz gelmemiş olmasından dolayı aç olması ve anne karnındaki ortamından havanın olduğu ortama alışma sürecindeki huzursuzluğu nedeniyle ağlaması dönüp dolaşıp size mal edilir. Etrafınızdakiler sizin onun annesi olduğunuzu unutup fikir yürütmeye başlarlar.

10 - Ayaklarını üşütmüşsün, o yüzden çok gazlı bu bebek.  Patiği yok mu?

  lohusa anne   

Bebeğin ilk anlarda beslenirken yuttuğu havanın verdiği sıkıntı sizin ayağınızın çıplak olması ve patiğinizin  olmamasına bağlanır.

11 – Bizim zamanımızda internet mi vardı?

lohusa annenin kızması   

Gelişen teknoloji ile annelerin bebeklerine daha bilinçli davranmaları bazı akrabaları rahatsız eder. Kulaktan dolma hiçbir dayanağı olmayan bilgileri lohusalara kabullendiremeyen akrabalar topu bu seferde internete ve dolayısı ile size atarlar.

12 – Bebeğin elleri soğuk yeleği yok mu?

lohusa kadının tepkisi   

Yenidoğan bebeğinizin dolaşım sisteminin yeni gelişmesinden dolayı normal olan ellerinin soğukluğu akrabalar için büyük endişe kaynağıdır. Onlar için bebek hangi şartta olursa olsun kat kat giyinmelidir.

13 – Hamileyken kaç kilo almıştın?

  lohusa kadın   

Konuşma sonunda bebeğinizden geçip size gelmiştir. Bir an hamileliğinizde aldığınız kilolar büyük merak konusu olmuştur.

14 – Hala Karnın Duruyor!

lohusa   

Doğum yapalı bir iki gün olmuştur.  Ama akrabanız sizi huzursuz etmenin bir yolunu daha bulmuştur. Doğum sonrası karnınızın öyle hemen toparlanmayacağını bilmesine rağmen yine de bu sözü söylemekten hiç çekinmez.

 15 – Tatlı ye, süt yapar!

  lohusa   

Akrabanızın ilgi odağı bir anlığına farklı bir açıya kaysa da, konu çok kısa süre içerisinde dönüp dolaşıp yine sizin sütünüze gelir.

Yenidoğan Bebeği Sevmeye Gelen Misafirleri Kovusturmanın Yolları

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.