Doğumu Daha Ağrısız Geçirmenizi Sağlayan Lamaze Felsefesi ile Tanışın!

Doğumu Daha Ağrısız Geçirmenizi Sağlayan Lamaze Felsefesi ile Tanışın!
01 Eylül 2017

Lamaze tekniği, uzun yıllardır dünyada uygulanmasına rağmen ülkemizde son birkaç yıldır tanınır olmaya başlandı. Daha ağrısız bir doğum vaat eden Lamaze tekniği tam olarak nedir, yakından inceleyelim.

Lamaze tekniği ; dünyanın çeşitli yerlerinde 1960'lı yıllardan beri uygulanan, Türkiye'de ise son birkaç yıldır duyulan bir felsefedir. Normal doğumun daha ağrısız, korkusuz ve doğal bir şekilde ilerlemesini amaçlar. Dünya Sağlık Örgütü'nün de desteklediği doğumda Lamaze felsefesi, doğum öncesinde annenin bilgilendirilmesi, rahatlatılması, doğum sırasında anneye destek verilmesi, gevşeme ve nefes egzersizleri gibi içeriklerden oluşur. Türkiye'de yeni yeni duyulan doğumda Lamaze yöntemi, şu an için bilinmediğinden dolayı fazla tercih edilmiyor. Yine aynı şekilde yeni duyulması nedeniyle sertifikalı Lamaze eğitmeni de ülkemizde oldukça az bulunuyor.   

Doğumu Daha Ağrısız Geçirmenizi Sağlayan Lamaze Felsefesi ile Tanışın!  

Lamaze Tekniği Nedir?

Lamaze, hamilelik boyunca anne adayının doğum konusunda eğitilmesini ve böylelikle doğum sırasında kendisine güvenmesini ve doğuma aktif bir şekilde katılmasını amaçlayan bir tekniktir. Lamaze tekniğine göre korku ile geçen bir doğum, hem anne adayına mutlu bir anı bırakmaz hem de doğum sürecinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Oysa ki anne adayı gevşemiş, rahatlamış, istekli ve mutlu bir şekilde doğuma girse hem kendine daha iyi anılar bırakır hem de doğum sürecinin olumlu ilerlemesini sağlar.

Lamaze Tekniği  Hamilelik ve Doğum Sürecini Nasıl Görüyor?

Lamaze felsefesine göre gebelik, kadın hayatında meydana gelen doğal bir olaydır. Kadınların vücudu, gebelik için mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir ve kadınların hamilelikten korkması için herhangi bir neden yoktur. Aynı zamanda Lamaze felsefesine göre gebelik, anne ve babanın bağlarını hayat boyunca birleştirebilmeleri için muazzam bir fırsattır. Bu disipline göre sağlıklı bir gebelik, sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebek için stresten uzak bir hamilelik dönemi geçirilmelidir. Yine Lamaze felsefesine göre doğum, hiçbir müdahale olmadan doğal yollarla gerçekleşmelidir.   

Doğumu Daha Ağrısız Geçirmenizi Sağlayan Lamaze Felsefesi ile Tanışın!  

Lamaze Tekniğinin Doğal Doğum İçin Belirlediği 6 Kriter

Aşağıdaki tüm faktörler, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kriterler geliştirilerek elde edilmiştir ve hepsinin faydası çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  • Doğum kendiliğinden, doğal yollarla başlamalıdır.
  • Doğum sırasında annenin hareket özgürlüğü kısıtlanmamalıdır.
  • Anne adayına, doğum boyunca fiziksel ve ruhsal destek verilmelidir.
  • Doğum esnasında, her gebeye uygulanan rutin uygulamalardan kaçınılmalıdır.
  • Doğum sırasında anne adayı ayakta ve doğal bir pozisyonda olmalıdır.
  • Doğumdan hemen sonra anne ve bebek bir araya getirilmeli, ten teması sağlanmalı ve uzun bir süre ayrılmamalılar. Her fırsatta annenin bebeğini emzirmesi sağlanmalıdır.

Lamaze felsefesine göre yukarıdaki 6 kriter sağlandığında anne daha rahat ve kolay bir doğum süreci geçirecektir.  

Türkiye'de Lamaze Tekniği

Türkiye'de Lamaze tekniği henüz yaygınlaşmış değil. Dolayısıyla ülkemizde sertifikalı Lamaze eğitmeni sayısı da oldukça az bulunuyor. Fakat bazı uzmanlar, yaptıkları açıklamada Lamaze felsefesenin yaygınlaşması gerektiğini ve böylelikle sezaryen doğum oranlarının düşürülebileceğini savunuyor.     Hipnoz doğum yöntemi hakkında bilgi almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.