Kordon Kanı Neden Önemli?

Kordon Kanı Neden Önemli?
27 Ekim 2016

Kordon kanı saklanarak, kemik iliği nakli gerektirebilecek kadar ciddi bir hastalıkta, kendine ait sağlıklı kök hücreleri kullanılması imkanını sağlar. Böylece kemik iliği aramak gerekmeyeceği gibi uyum sorunu ve riski de kalmayacaktır.

Kordon Kanı Neden Önemli?

Kordon kanı önemi bilinse de tam olarak ne işe yaradığı bilinmeyen bir yapıdır. Adım adım gidersek; esasında plasenta bebek ve anne arasındaki besin ve oksijen akışını sağlayan bir organdır. Kordon kanı, bebeğin kordonu ve plesantası arasında kalan kana verilen isimdir. Bu kan, yapısal olarak bebeğin damarlarında dolaşan kandan farklıdır ve içinde kök hücreler barındırır. Doğumdan sonra kullanımı biter ve atılır.

Kök hücreler, yeniden yaratım sürecini başlatırlar

Kök hücreler, uygun ortamlarda bir doku veya organa dönüşebilen mucizevi yapılardır, yeniden yaratım sürecini başlatırlar. Bu özellikleriyle tıbbi olarak inanılmaz çözümler sunmaları mümkün.     Kordon kanının saklanması ve alınması çocuklarda ilerleyen yaşlarda olabilecek hastalıklara karşı bir çözüm sunar. Bu hastalıklar arasında, çocukluk çağı lösemileri ve bağışıklık sistemine ait hastalıklar yer almaktadır. Örneğin; kemik iliği nakli gerektirecek kadar ciddi bir hastalıkta bu kök hücreler kullanılabilir.  Böylece kemik iliği aramak gerekmeyeceği gibi uyum sorunu ve riski de kalmayacaktır. Çünkü kemik iliğinde de aynı hücreler bulunur ve üretim devam eder. Ancak bazı hastalıklar buna izin vermeyebilir. Haliyle kök hücre bu noktada büyük bir fırsat olarak görülmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.