Kolay Gebe Kalma Yöntemiyle İlgili Basit Tavsiyeler

Kolay Gebe Kalma Yöntemiyle İlgili Basit Tavsiyeler
29 Nisan 2017

Kolay gebe kalma yöntemleri, hamilelik planlayan her çift tarafından ilgi duyulan konular arasındadır. Gebe kalmayı kolaylaştırmak için yapılacak pek çok adım vardır.

Kolay gebe kalma yöntemleri bebek yapmayı planlayan pek çok anne adayı tarafından ilgi duyulan konular arasında yer alır. Kadınlar genellikle ekonomik özgürlüğünü sağlamak, kaliteli bir yaşam sürdürebilmek ya da kariyer yapmak gibi çeşitli nedenlerle gebelik dönemini ertelerler. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler yaşamlarını planladıkları gibi bebeklerinin geleceği zamanı da planlamak isterler. Çocuk sahibi olmayı sürekli erteleyen çiftler gebelik kararını verdiklerinde geç kalmış olmalarının telaşıyla daha kolay gebe kalmak için çeşitli yollar ararlar. Gebelik, ancak belli şartların yerine getirildiği durumlarda gerçekleşir. 12 ay düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda çiftlerin doktora danışmaları önerilir. Bu durumlarda yalnızca burada bahsedilen önerileri uygulamak yeterli değildir.

Kolay Gebe Kalma Yöntemleri

Yapılan araştırmalar sağlıklı çiftlerde aylık yani bir adet dönemi boyunca gebelik elde edilebilme ihtimalinin %15 oranında olduğunu belirtir. Kadının yumurtlama döneminde ise spermle yumurtayı bir araya getirmek çok da kolay bir durum değildir. Bunun yanında gebe kalmayı kolaylaştırmak için yapılacak bazı durumlar da yok değildir. İşte hızlı gebe kalmayı kolaylaştırabilmek için dikkat etmeniz gerekenler ve yapılması önerilen uygulamalar;  

 Kolay Gebe Kalma Yöntemiyle İlgili Basit Tavsiyeler  

Korunmayı bırakın

Bebek yapmayı planladığımız ilk andan itibaren korunmayı bırakmalısınız. Üreme yeteneğinin geri dönmesi uygulanan yönteme bağlı olarak belli bir zaman alabilir. Bu süre içerisinde doğum kontrol hapının bırakılması ya da spiralin çıkartılmasını sonrasında gebeliğin gerçekleşmesi takip eden adet döneminden itibaren bir ay kadar bir süre ifade edilirken, korunma yöntemlerinden birisi olan uzun süre içerisinde etki gösteren korunma iğneleri kullanan kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesinin 3 – 4 ay kadar uzayabileceği belirtilir.

Cinsel yaşamınızı düzenli bir şekilde sürdürmelisiniz

Uzmanlar gebelik planlayan çiftler için haftada en az 2 – 3 kez düzenli cinsel bir ilişkide bulunmalarını önerirler. Bu durumun belli aralıklarla olmasının yumurtlama zamanını yakalama şansını artırdığı ifade edilir. Çiftlerin %70’inin 6 ay içerisinde gebelik elde ettiği belirtilir. Korunmayan ve hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan bir çiftin ortalama gebe kalma şansı ise, her adet döneminde %25 civarındadır. Bilinenin aksine her gün cinsel ilişkinin olması  gebelik ihtimalini daha fazla arttırmaz.  

 Kolay Gebe Kalma Yöntemiyle İlgili Basit Tavsiyeler  

Yumurtlama günlerinizi dikkate almalısınız

Yumurtlama gününüzü bilmeniz hamile kalma olasılığınızı artırır. Bu süreç için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12 – 15 günlerdir. Çünkü bu dönemler içerisinde sağlıklı bir kadının yumurtlaması olacaktır. Yumurtlama döneminizi kolayca hesaplayabilmeniz için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Çiftlerin %15’inde 1 yılın sonunda gebelik olmayabilir. Bu kapsamda olan çiftlerin gebeliğin oluşmamasının nedenleri ile ilgili araştırmanın yapılması gerekir. Bu araştırmanın yapılması için çiftlerin doktora müracaatı gerekir. Bakmanızda Fayda Var : Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız

Normal yaşamda da insan sağlığını tehdit eden sigara ve alkol gibi tüm zararlı maddelerin gebe kalma potansiyelini kötü etkileyen faktörler arasında yer aldığına dikkat çekilir. Bu nedenle gebelik planınızda bu maddelerden uzak durarak başlamanız tavsiye edilir.

Aşırı kilo almak gebe kalmayı zorlaştırır

Gebe kalmayı etkileyen nedenler arasında olduğu belirtilen aşırı kilolar, gebelik döneminde pek çok probleme neden olabilir. Uygun diyetler ve dengeli beslenmekle ideal kilonuza gebelik öncesinde ulaşmanın en doğrusu olduğu dile getirilir. Kilo kontrolünde kafein ve tatlandırıcılar gibi birçok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Gebe kalmadan önce folik asit açısından zengin besinler tüketilmelidir. Bakmanızda Fayda Var: Gebelikte Tüketmeniz Gereken En Önemli Besin Öğesi: Folik Asit


Kolay Gebe Kalma Yöntemiyle İlgili Basit Tavsiyeler

 

Bu dönemde stresten uzak durmalısınız

Gebeliğin gerçekleşmemesinde stres önemli bir etkendir. Bu neden bu dönemde stresten uzak durmalı, düzenli spor yapmalı ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran İçecek ve Yiyecek Yoktur

Gebe kalmayı kolaylaştıran herhangi bir içecek ya da yiyecek, bitkisel çay gibi besin yoktur. Gebe kalmayı kolaylaştırmak için çiftlerin kullanabilecekleri vitaminler yoktur. Ancak vitamin eksikliği durumlarında gerekli vitaminler mutlaka alınmalıdır. Doktorunuzdan habersiz ilaç ya da vitamin kesinlikle kullanmamalısınız.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.