Akdeniz Üniversitesinden Kısırlığa Son Verecek Çalışma

Akdeniz Üniversitesinden Kısırlığa Son Verecek Çalışma
18 Mart 2017

Türkiye'de kısırlık sorunu yaşayan birçok aileye umut ışığı olacak olan haber, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından geldi. TÜBİTAK'ın desteğiyle yapılan araştırmanın ileride yapılacak olan araştırmalara da ışık tutacağı belirtildi.

Akdeniz Üniversitesinden kısırlık tedavisinde tıp dünyasında çığır açacak bir çalışma sonuca ulaştı. Türkiye'de kısırlık (infertility) sorunu yaşayan pek çok aileye umut ışığı olacak olan haber, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Yaşar Uçar Klinik Anatomi Araştırma ve Eğitim Ünitesi'nde görevli Dr. Yasemin Behram Kandemir'den geldi. TÜBİTAK  tarafından desteklenen bilimsel araştırmanın sonucunda kadınların korkulu rüyası haline gelen kısırlığa son vermeyi hedefleyen çalışmada başarı sağladığı açıklandı. Kısırlığa son verecek araştırma ile ilgili olarak, yumurtayı korumak için deneklere sihirli ajan olarak tanımlanan melatoninin verilmesiyle başarılı sonuçların elde edildiği açıklandı.

Çalışmalar 1,5 Yıl Boyunca Sürdü

Dr. Kandemir, kısırlığa son verecek çalışma ile ilgili olarak, 1,5 yıl öncesinde TÜBİTAK'ın desteğiyle başladığını ve araştırmanın Cellular and Melocolar Biology Dergisi'nde yayınlanmaya değer bulunduğunu ifade etti. Kandemir çalışmayla ilgili olarak, "Özellikle yumurta etrafını çevreleyen foliküller sıvıda yer alan yüksek miktardaki serbest oksijen radikalleri yumurta üzerinde stres ve hasar oluşturabilmektedir. Bu hasara karşı antioksidan özelliği ile bilinen sihirli ajan diye tanımladığımız melatonini kullanmaya karar verdik" açıklamasında bulundu. Akdeniz Üniversitesinden Kısırlığa Son Verecek Çalışma  

Deneklere 42 Gün Boyunca Deney Yapıldı

Araştırma kapsamında denek olarak kullanılan farelere 42 gün boyunca deney yapıldığını belirten Dr. Kandemir, deneklere 50 miligram melatonin verildiğini "Melatonin uygulanan deneklerin mTOR protein miktarlarında bir artış olduğu, folikül rezervinin çok daha iyi korunduğu ve antioksidan enzim miktarında dikkate değer bir artış olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla hasarlı folikül sayısının oldukça düşük olduğu tespit edildi." dedi.  


"Araştırma İlerisi İçin Işık Olacak"

Yapılan çalışmanın ileride yapılacak çalışmalara ışık olacağını belirten Kandemir, çalışmanın bir sonraki aşamasının kadınlar üzerinde yapılacağını belirterek, sonuçların bilimsel literatüre ve klinik çalışmalara oldukça önemli katkı sağlayacağını belirtti. Bu şekilde folikül rezervi düşük bireylerde kullanımı kolay, ucuz ve etkin olan melatonin tedavisinin geliştirilmesini sağlanacağını da belirtti.

Kısırlık Nedenleri

Kısırlık nedenleri çiftlere göre değişkenlik göstermektedir. Cinsiyet olarak ayrıldığında, kadınlarda bu durumun daha kapsamlı nedenlere dayandığı ifade edilmektedir. Buna göre, kötü alışkanlıklar, yaşam tarzı, beslenme ve fizyolojik tablo kadınlarda görülen kısırlık nedenlerinin başında gelmektedir. Kadınlarda görülen kısırlık nedenleri şu şekilde sıralanmıştır.   1-Ovulasyon bozukluk; yumurta üretememe veya üretilen yumurtaların yapısının bozuk olması, 2-Kanalların tıkanması ile birlikte oluşan sorunlar. 3-Rahim ve yumurtalıkların örtülmesi ve gebeliği engelleyecek perdelerin oluşması, 4- Sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıkların  yaşam tarzı haline gelmesi kadınlarda görülen kısırlık nedenlerinde önem taşımaktadır.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.