• gebe.com
  • /
  • Kış Aylarında Gebelerin Tüketmesi Gereken 6 Besin

Kış Aylarında Gebelerin Tüketmesi Gereken 6 Besin

Gebelik döneminde anne adayları ihtiyacı olan vitamin ve enerjiyi doğru yiyeceklerden almalıdır. Bizde sizler için kış aylarında, gebelerin bolca vitamininden faydalanması gereken meyve ve sebzeleri sıraladık.

Kış Aylarında Gebelerin Tüketmesi Gereken 6 Besin

Kış Aylarında Gebelerin Tüketmesi Gereken 6 Besin

Grip mevsimine girdiğimiz şu günlerde, anne adayları almaları gereken enerji ve vitamini doğru yiyeceklerden karşılamalıdır. Kış aylarında gebelerin vitamininden bolca faydalanması gereken meyve ve sebzeler ise,    

1 - Sarımsak;


hamileler sarımsak yer mi


Sarımsağın yapısında bol miktarda früktoz ve su içeren karbonhidratlar, kükürt bileşikleri, lif, protein ve serbest amino asitler bulunur. Sarımsak aynı zamanda antibakteriyel, antiviral özelliğine sahip mucizevi bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde hamilelikte ve emzirme döneminde bağışıklığı güçlendirip hastalıklara karşı koruma sağlar. Sarımsak, hamilelik döneminde ortaya çıkan zayıf kan dolaşımı ve yüksek kan basıncı gibi sağlık sorunlarını tedavi etmek için de yardımcı olur. Fakat mide ile ilgili şikâyetleriniz varsa doktorunuza danışmanız ve az miktarda tüketmeniz tavsiye edilir.

2 - Greyfurt


hamilelikte greyfurt


Greyfurt; A, B12, C, D vitaminleri, kalsiyum, demir, piridoksin gibi besin değerlerinden oluşan bir meyvedir. Greyfurt hamilelik döneminde; sabah bulantısıyla savaşır, kansızlığı önler, ödemi giderir, kalsiyum ihtiyacını giderir, hazımsızlık ve mide ekşimesini önler, hamilelikte uykusuzluğa iyi gelir, kan basıncının yükselmesini ve gebelik zehirlenmesini önler, kolesterolü düşürür, kiloyu kontrol altı alır, astımı önler, bağırsak problemini ve hidrasyonu önler.  (Herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktora danışmadan tüketmeyin)

Önemli Not: ilaç kullanıyorsanız, alerji, reflü ya da böbrek rahatsızlığınız varsa hekiminize danışınız.

3 -  Kivi


hamilelikte kivi


Kivi dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde, besin maddesi yönünde en zengin meyvedir. Kivinin 100 gramında ortalama 100 – 400 mg C vitamini bulunur. E vitamini fosfor, bakır, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir.  

4 - Nar


hamilelikte nar suyu


Nar, antioksidan ve anti – tümör etkisinden dolayı bitkisel ilaç olarak da tanımlanabilir. Hamilelikte nar özünün tüketilmesi önerilmez ancak nar suyu; hamilelikte kabızlığı önler, vitamin ihtiyacını karşılar, gebelerin demir ve C vitamin ihtiyacını karşılar, anne karnındaki bebeğin beynini korur.

 5 - Portakal 


hamilelikte portakal suyu içmek


Anne adayları gebelik döneminde portakal tüketebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var; portakalı sıkmadan, posasıyla birlikte aşırıya kaçmadan ve gebelikte günlük bir adetten fazla tüketilmemesi önerilir. Portakal yüksek kalorili bir meyve olduğundan gebelikte kilo alımının fazla olması durumunda kalorisi daha düşük besinler tercih edilmelidir. Uzmanlar, özellikle ikinci trimesterden sonra portakal suyunda bulunan fruktozun bebeğe geçmesi durumunda bebeğin kilolu doğmasına  neden olabileceğinden, bu dönemde fazla tüketilmesini önermezler.

6 - Limon


gebelikte limon yemek


Hamilelikte limon yemek, anne adayının C vitamini ihtiyacının karşılanmasında oldukça önemlidir. Uzmanlar gebelikte limon tüketiminin yeteri miktarda yapılması durumunda sağlık açısından fayda oluşturacağını belirtirler. Fakat önemle belirtilmelidir ki hamilelikte limon tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde mide şikâyetleriniz oluşabilir.

Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız? Detaylı bilgi için tıklayın...


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk