Kariyer İçin Gebeliği Erteleme Jinekolojik Sorunlara Yol Açıyor

Kariyer İçin Gebeliği Erteleme Jinekolojik Sorunlara Yol Açıyor
06 Mart 2017

Uzmanlar, kariyer uğruna ertelenen evliliklerin ya da gebeliklerin ileri yaşlara kayması sonucu anne adaylarında jinekolojik sorunların yaşanmasına neden olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar, kariyer uğruna ertelenen evliliklerin ya da gebeliklerin ileri yaşlara kayması sonucu anne adaylarında jinekolojik sorunların yaşanmasına neden olduğunu belirtiyorlar.  Bu sorunların başında; hormon düzensizliklerinin meydana geldiğinin ve erken menopoz oranının arttığının altı çiziliyor.

Sorunların Büyük Kısmı Gebe Kalamamadan Kaynaklanıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları son yıllarda jinekolojik hastalıkların görülme nedenlerinin büyük bir kısmının gebe kalamama ve jinekolojik kanserlerin oluşturduğunu belirtiyorlar. Kadınların eğitim ve çalışma hayatına daha fazla katılmasının gebelik ve doğum oranlarında düşüşe neden olurken, jinekolojik problemlerde de artışa neden olduğu ifade ediliyor.

“Kısır mıyım?” Endişesine Kapılıyorlar

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin zaman zaman sabırsız davrandıkları ve ilk bebek denemelerinde hamile kalamayan kadınların kısır olabilecekleri endişesine kapılmalarına neden olduğu söyleniyor. Uzmanlar kadınların bu düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu, anne adayında kısırlık tanısının konulabilmesi için 1 yıl süreyle düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik olmaması sonucunda konabileceğini belirtiyorlar. Kısırlığın, kadınlar kadar erkekleri de ilgilendiren bir sorun olduğu ve yapılan testlerde kadınların yaklaşık üçte birinde kısırlığın sebebinin bulanamadığı ifade ediliyor.

Bebek de Yaparım Kariyer de

Kariyer İçin Gebeliği Erteleme Jinekolojik Sorunlara Yol Açıyor Son yıllarda kadınlar için en önemli şeyin kariyer yapmak olması ve yapılan araştırmalar doğrultusunda da kadınların kariyerlerine verdikleri önem büyük ölçüde dikkat çekmekte. Kariyer sahibi olmak adına pek çok kadın hayalleri, idealleri ve hedefleri uğruna anne olma yanında birçok şeyi erteleyebiliyorlar. Peki, kariyer için doğumu ertelemek ne kadar doğru bir karar? Her ne kadar kariyer basamaklarını tırmanırken çocuk sahibi olmak ayrı bir sorumluluk gerektirse de iş hayatımızdaki tüm risk faktörlerine rağmen doğumu ertelememek gerekir. Bunu yaptığımızda ileri de çocuk sahibi olmak istediğimiz zaman sizi bekleyen risk faktörlerini de göz önünde bulundurmamız gerekir. Bu nedenle uzmanlar, kariyer yaparken çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyen anne adaylarının sonradan keşke, dememeleri için önceden bu konuda tedbirlerini almaları gerektiğini öneriyorlar.

4-5 Yıl Geç Doğum Yapıyorlar

Kariyer sahibi olan kadınların anne olmayı ertelemeleriyle ilgili yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 10 yıl öncesine göre kadınların en az 4-5 yıl daha geç doğum yaptıkları ortaya çıkmıştır. Kariyer nedeniyle gebelik yaşını daha ileriye kaydırmak ve ileri yaşta çocuk yapma isteği doğum risklerini daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Kariyer için doğumu ertelemenin doğru olabileceğini düşünenlerin hayatlarına girecek olan o küçük varlığı göz önüne getirmeleri gerekir. Annelik gibi kutsal bir meslek olan doğumu da düşünmek önemli konular arasında yer alır. Bu nedenle hayatı erteleyerek ileride pişman olmamak adına kariyerinize anneliği de ekleyerek yola devam etmelisiniz, çünkü en güzel yapılacak kariyer annelikle beraber gelendir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Padişah Hükümdar, sultan.