Kardeş Kavgaları

Kardeş Kavgaları
22 Ekim 2016

Kardeş kavgalarının birçok sebebi olabilir. Kız ve erkek kardeşler arasında belirli bir düzeyde kıskançlık ve rekabet ortamı oluşur. Bunu tetikleyen bazı sebepler vardır.

Kardeş Kavgaları

Çocukların çoğu kardeşleriyle en iyi arkadaş olacak kadar şanslılardır. Yine de kardeş kavgası sonsuz bir şekilde devam edebilir. Siz de bu durumdaysanız sakin olun ve yazımızı okuyun. Kardeş kavgaları genellikle ikinci çocuğun doğumuyla başlar. Ve çocuklar ilgiden oyuncak paylaşımına kadar paylaşamadıkları her şey için kavga edebilirler. Gelişimlerinin farklı dönemlerine ulaştıkça, ihtiyaçları ve birbirleriyle ilişkileri değişir.     Çocukların kavgalarını izlemek bazen katlanılamaz olabilir. Evdeki gerilim herkese yansır ve bazen kavgayı durdurmak imkansız hale gelir. Ne yapacağınızı şaşırırsınız. Ebeveyn olarak sakinleştirmek isterken, siz de sakin kalmakta zorlanabilirsiniz.

Kardeş kavgalarının birçok sebebi olabilir

Kız ve erkek kardeşler arasında belirli bir düzeyde kıskançlık ve rekabet ortamı oluşur. Bunu tetikleyen bazı sebepler vardır.     Çocukların ihtiyaçları ve endişeleri büyüdükçe değişir. Bu yüzden kavga konuları da değişir. Küçükler oyuncak paylaşamazlar ve bu şekilde sınır koymaya çalışırlar. Kardeşlerden biri oyuncak istediğinde, diğeri agresif davranabilir. Okul çağındaki çocuklar genellikle eşitlik ve adalet konularında tartışır. Ergenlerse bireysellik ve özgürlük derdinde olurlar ve evdeki sorumlulukları konusunda tartışabilirler. Küçük kardeşlerle ilgilenmek istemeyebilir.     Bazı çocukların da zaman zaman kendilerine ait sıkıntıları olabilir. Kişilikleri evdeki havayı etkileyebilir. Mesela bir tanesi sakin, diğeri hareketliyse, anlaşmazlık yaşamaları kaçınılmazdır. Özel ihtiyaçları olan bir kardeş varsa, anne babanın ona ayırdığı zaman tartışma konusu olabilir.

Ebeveynler ne yapmalı?

Böyle durumlarda ebeveynlere düşen, olabildiğince dahil olmamak. Bir tehlike ya da fiziksel zarar olmadıkça müdahale etmeyin. Aksi takdirde başka sorunlara sebep olursunuz. Çocuklar her durumda yardımınızı bekler ve sorunu sizin çözmenizi istemeye alışırlar. Onları her zaman koruyamazsınız.     Kullandıkları dil konusunda endişe ediyorsanız, onlara doğru davranışı öğretin. Olay sırasında müdahale etmek yerine, önceden kötü kelimeler konusunda eğitin.     Genel tavrınız onları sorunları kendileri çözmesine teşvik etmek olsun. Müdahale etmeniz gerektiğinde, öncelikle onların sakinleşmelerini sağlayın. Çocukları ayırın ve sakinleştikten sonra sorunu dinleyin ve anlamaya çalışın. Kavganın yeniden alevlenmemesine özen gösterin.     Hangi çocuğun suçlu olduğuna odaklanmayın. Kavgayı iki kişi yapar, ikisinin de payı vardır ve bunu görmezden gelmeyin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.