Kadınlar Bebeğin Cinsiyetine Göre Farklı Süt Üretiyor!

Kadınlar Bebeğin Cinsiyetine Göre Farklı Süt Üretiyor!
06 Temmuz 2017

Anne sütü hakkında yapılan son çalışma ile şaşırtıcı sonuçlar elde edildi! Araştırmaya göre kadınlar, bebeğinin cinsiyetine göre farklı süt üretiyor.

Kadınlar bebeğin cinsiyetine göre farklı süt üretiyor! Doğanın bir mucizesi olan anne sütü hakkında şu ana kadar sayısız araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Her araştırmada ayrı bir faydası keşfedilen anne sütü hakkında yapılan son çalışma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yapılan bilimsel çalışmaya göre; kadınlar bebeğin cinsiyetine göre farklı süt üretiyor!     

Kadınlar Bebeğin Cinsiyetine Göre Farklı Süt Üretiyor!

Anne sütünün bebeğin gelişimindeki önemi yadsınamaz bir gerçek. Sadece bebeklik döneminde değil, yetişkinlikte dahi faydası saymakla bitmeyen anne sütü hakkında yapılan son araştırma, bir hayli ilginç sonuçları ortaya koydu. Bilim insanları uzun süredir anne sütünün, değişik cinsiyetlerin büyüme ihtiyacına göre farklılık gösterebileceğinden şüpheleniyordu. Konuyu araştırmak isteyen Harvard Üniversitesi'nden Prof. Katie Hinde, yaptığı çalışmalar sonucu şaşırtıcı sonuçlarla karşılaştı. Araştırmasında maymun anne ve yavrularından yararlanan Hinde, anne maymunun erkek yavrusu için ürettiği sütte \%35 daha fazla protein ve yağ olduğunu saptadı. Ancak, anne maymunun dişi yavrusunu beslemek için ürettiği sütün daha az yağ içerdiği fakat kalsiyum açısından daha zengin olduğu belirlendi. Aynı araştırmada annelerin, dişi yavrusu için daha fazla süt ürettiği saptandı. Böylelikle bütün emzirme süreci düşünüldüğünde, erkek ve kız yavruların aldığı yağ oranının eşitlendiği belirlendi.   

Kadınlar Bebeğin Cinsiyetine Göre Farklı Süt Üretiyor!

Kız ve Erkek Bebeklerin Farklı İhtiyaçları Etkili Oluyor

Yapılan bilimsel çalışmanın temelinde; kız ve erkek bebeklerin farklı gelişimsel süreçlerinin olduğu ve dolayısıyla gelişimlerinde farklı şeylere ihtiyaç duyduğu fikri bulunuyor. Bebekler gelişirken bu süre içerisinde ihtiyacı olanı almazsa, gelişimleri de beklenen düzeyde olmayabilir ve gelişim geriliği görülebilir.  

Anne Sütündeki Stres Hormonu, Bebeğin Cinsiyetine Göre Davranışlarını Etkiliyor

Araştırmayı yürüten Hinde, başka bir çalışmasında ise anne sütündeki stres hormonunun bebeğin davranışlarına olan etkisini araştırdı. Sonuçlara göre; anne sütündeki stres hormonunun fazlalığı, kız bebekleri daha agresif yapıyor sakinleştirilmesi erkek bebeklere göre daha güç oluyor. Prof. Hinde, bu araştırmasında ise 108 yavru maymun ile çalıştı. çalışmaya göre; dişi maymunlar emmeye başladığında agresif olurken erkek maymunlardaki gerginlik, anne sütündeki stres hormonun artmasıyla zamana yayılarak gerçekleşti.   Gebelik, doğum ve bebek ile alakalı güncel haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.