İkinci Gebelikler Genelde Neden Beklenmedik Oluyor?

İkinci Gebelikler Genelde Neden Beklenmedik Oluyor?
22 Ekim 2016

Yeni yapılan araştırmalara göre ilk doğumunu yapan kadınların yüzde 30’u 18 ay içerisinde tekrar gebe kalıyor. Çoğu kadın bu durumdan memnun ancak vücutları bu durumdan zarar görebilir.

İkinci Gebelikler Genelde Neden Beklenmedik Oluyor?

Yeni yapılan araştırmalara göre ilk doğumunu yapan kadınların yüzde 30’u 18 ay içerisinde tekrar gebe kalıyor. Çoğu kadın bu durumdan memnunken, vücutları bu durumdan zarar görebilir. Arka arkaya bebek sahibi olmak yorgunluğun da ötesinde birçok şeye de sebep oluyor. Bu tür anneliklerde gebelik döneminde kansızlık ve preeklampsia olasılığını hayli artırıyor. Aynı zamanda bebeğin prematüre doğma ihtimali de çok yüksek ki bu tarz doğumlarda bebek düşük ağırlıkta olur ve ilk bebeklik döneminde ölüm riski daha fazladır.     Özellikle sezaryen doğum yapan kadınlar için bu süreyi beklemek çok daha önemli bir hal alıyor. Rahmin ameliyat yaralarının iyileşmesi ve yeni bir gebelik için tekrar esneklik kazanması için 18 aylık sürenin beklenmesi oldukça kritik. Rahim parçalanması yüzde 1’den daha küçük bir olasılık; fakat bebeğin hayatını tehlikeye atan bir durum.

Neden oluyor?

Neden bu kadar fazla kadın, özellikle doğumu planlayarak yapanlar kendilerini beklenmedik bir şekilde yeni bir bebek beklerken buluyorlar? En büyük sebeplerden birisi, çoğu yeni anne seksüel olarak aktif durumda oluyor. 2013 yılında yapılan bir araştırma gösterdi ki doğum yapan kadınların yüzde 41’i 6 hafta içerisinde yüzde 78’i 12 hafta içerisinde cinsel birliktelik yaşıyor. Fakat çok azı korunuyor. Çünkü ya bu kadar hızlı tekrar gebe olamayacaklarını düşünüyorlar ya da doktorları tarafından bilgilendirilmiyorlar.

Bilim der ki: “Emzirmek bir doğum kontrol yöntemi değildir.”

Doğum maratonunu başarıyla atlattıktan sonra vücudunuzun tekrardan kendini yapılandırması gerekmektedir. Öncelikle eski rahim duvarının dökülmesine ve süt üretimine başlamaya ihtiyacınız var. Eğer emzirmezseniz, vücudunuz buna ihtiyacı olmayacağını algılayıp kaynaklarını süt üretiminden yeni bir insana can verebilecek konuma aktarmaya başlar. Şaşırtıcı bir şekilde emzirmeyen anneler doğumdan 4 hafta sonra tekrar gebe kalabilirler.

Önceden planlamanın sebepleri

Kansızlık, düşük doğum ağırlığı ya da rahimde çocuğun yeteri kadar beslenememesinin yanında 18 aylık bekleme süresini gerekli kılan daha pek çok neden var. Columbia Üniversitesi'nde yapılan 2013 yılı araştırmalarına göre; doğumdan sonraki 11 ay içerisinde gebe kalan kadınların bebeklerinde otizm görülme olasılığı 2 katına çıkıyor.     Planlanmadan birbirine yakın yaşlarda çocuk sahibi olan bazı kadınlar hiçbir sorun yaşamayabiliyor. Fakat potansiyel riskleri en aza indirmek açısından bir sonraki çocuğu planlamadan önce bir nefes almakta fayda var.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.