Bebeğinizin Sağlığı İçin 2 Yaşına Kadar Emzirin

Bebeğinizin Sağlığı İçin 2 Yaşına Kadar Emzirin
14 Nisan 2017

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini geliştirmekle kalmıyor, ileride oluşabilecek hastalıkların da önüne geçiyor. Uzmanlar, bebeğinizi en az 2 yıl emzirmenizi tavsiye ediyor.

İki yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebekler, uzmanlara göre çok daha sağlıklı oluyor. Anne sütü, anne adayı hamileyken hormonlar sayesinde üretilmeye başlanan ve doğumdan sonra salınımı gerçekleştirilen, yenidoğanın beslenmesini sağlayan mucize bir besindir. Bebek için gerekli olan tüm vitamin, mineral ve besin öğelerini barındırır. Araştırmalar, anne sütüyle beslenen çocukların ileride alerji vb. rahatsızlıklara daha az yakalandığını göstermektedir. İlk 6 ay bebeklerin anne sütüyle beslenmesi, ek gıdaya geçiş sürecinde de anne sütüyle desteklenmesi önerilmektedir.  

İki Yaşına Kadar Anne Sütü

Bebeğinizin Sağlığı İçin 2 Yaşına Kadar Emzirin     Anne sütü, doğada bulunabilecek en doğal ve besleyici besindir. Bu nedenle bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeniz, sonrasında ise en az 2 yaşına kadar anne sütüyle desteklemeniz önerilmektedir. Anne sütü, ileride oluşabilecek olası hastalıkların çoğunu engeller ve bebeğinizin bağışıklık sistemini geliştirir.  

Sütünüz Yetersiz mi?

  Bebeğinizin Sağlığı İçin 2 Yaşına Kadar Emzirin     

Bazı anneler doğumdan sonra sütünün birkaç ay içinde kesildiğinden yakınır. Bu durumun ihtimalini en aza indirmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Baklagiller, anne adayının sütünün artması için vazgeçilmez bir besindir. Bunun yanında taze soğan da uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmekte. Diğer bir uygulamanız gereken tavsiye ise, bolca su tüketmeniz. Anne adayının süt salgılamasındaki bir diğer önemli faktör de uykudur. 'Peki ama bebek varken nasıl uyuyacağım?' diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda bebek her uyuduğunda siz de dinlenebilirsiniz. Son olarak; bebeğiniz emmese de sütünüzü pompalamanız beyine daha çok süt ihtiyacı olduğu sinyalini yollar. Bu durumda vücudunuz daha fazla süt üretir.    

Anne Sütünün Bebek İçin Faydaları

 Özellikle doğumdan sonra gelen ilk süt bebek için çok büyük önem taşır. İlk sütte bulunan maddeler, bağışıklık sistemini oluşturan proteinler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bebek ilk sütü emdiği zaman, bağışıklık sistemi oluşana kadar iç organları korunur. Anne sütü ile en az 2 yıl beslenen bebeklerde ileride solunum yolu rahatsızlıkları görülme olasılığı daha seyrektir. Anne sütüyle yeteri kadar beslenen çocuklarda alerjik hastalıklar, egzama ve diş eti hastalıklarına daha az rastlanılmaktadır. Aynı zamanda emme sırasında bebeğin kasları da gelişmektedir. Bununla birlikte bebeğin anne ile duygusal bağ kurmasındaki en önemli etken emzirmedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.