‘Hoşgeldin Bebek’ Projesinden 12.472 Anne Yararlandı!

‘Hoşgeldin Bebek’ Projesinden 12.472 Anne Yararlandı!
17 Eylül 2017

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyarbakır Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Hoşgeldin Bebek' projesinden 6 ay içinde tam 12.472 anne yararlandı.

Diyarbakır Belediyesi’nin, doğum yapan anne ve bebeklerin ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattığı ‘Hoşgeldin Bebek’ projesi, ilk 6 ayını tamamladı. Projeden şu ana kadar toplamda 12.472 annenin yararlandığı açıklandı. Proje, Diyarbakır Belediye Başkanı Cumali Atilla ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla start almıştı.     

25 Parçadan Oluşan Çantalar Hediye Ediliyor

Diyarbakır Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirilen Hoşgeldin Bebek projesi ilk 6 ayını geride bıraktı. Projeden toplamda 12.472 anne yararlandı. Proje kapsamında doğum yapan annelere hediye edilen çantaların  içinde hem anne hem de bebeğin ihtiyacı olabilecek neredeyse her şey bulunuyor. Anne için hastane kıyafetinden bebek bezine, biberondan zıbına kadar her detayın düşünüldüğü çantalar toplamda 25 parçadan oluşuyor. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerinden Dr. Muhammet Asena, projenin doğum oranlarının artmasına yardımcı olduğunu belirtirken ‘Proje kapsamında hastanemizde doğum yapan her anneye 25 parçadan oluşan çantalar hediye edildi. Proje 6. Ayını doldurmuş olmasına rağmen şimdiden 12.472 anne faydalandı.’ dedi.     

‘Hoşgeldin Bebek’ Projesinden 12.472 Anne Yararlandı!     

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerinden olan Dr. Muhammet Asena konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘ Annelere verilen setleri aileler daha önce dışarıdan satın alıyordu. Alınan bu setler, ekonomik açıdan alt gelire sahip vatandaşlar için ekstra masraf anlamına geliyordu. Proje ile ailelerin bu sorunu çözülürken hastanedeki doğum oranları da geçen yıla oranla arttı.’  

Benzer Proje Şırnak'ta da Hayata Geçirilmişti

Geçtiğimiz günlerde benzer haber Şırnak’ın Cizre ilçesinden gelmişti. Cizre Belediyesi ve Aile Sağlığı Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, topuk kanı alınan yenidoğan her bebek için ailelere ihtiyaç çantası dağıtılmıştı. Çantalar dağıtıldıktan sonra ise yeni doğum yapmış anneler kalça çıkığı ultrasonu, anne sütünün önemi, bebeğin aşı takvimi ve emzirme gibi pek çok konuda bilgilendirilmişti. 

Haberin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.