Bilim İnsanları Resmen Duyurdu: Anne Sütü Koronavirüsü Önleyebilir

Bilim İnsanları Resmen Duyurdu: Anne Sütü Koronavirüsü Önleyebilir
02 Eylül 2020

Koronavirüs ile enfekte olup antikor geliştiren onlarca annenin sütünde, hastalığı önleyebilecek düzeyde antikor bulundu.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan Emma Çocuk Hastanesi ve Akademic Medical Center ortaklığı ile yapılan araştırmada, anne sütünün koronavirüsü önleyebilecek kadar antikor içerdiği ortaya çıktı. Çalışmanın sonucunda; dünya genelinde 23 milyondan fazla insanın hastalanmasına, 813 binden fazla insanın da ölümüne sebep olan koronavirüsü anne sütünün engelleyebileceği açıklandı.

Hollandalı Bilim İnsanları Resmen Duyurdu: Anne Sütü Koronavirüsü Önleyebilir

Hollanda’da yapılan araştırmada, anne sütünün koronavirüsün en büyük düşmanı olduğu ortaya çıktı. Nisan ayından beri devam eden çalışmalarda yeni tip koronavirüs ile enfekte olan 30 annenin sütü incelendi. Bu annelerin hepsinin sütünde de hastalığı önlemeye yetecek kadar antikor bulunduğu açıklandı. Böylece, yenidoğan bebekleri solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğu bilinen anne sütünün ikinci bir dalga durumunda bağışıklığı düşük, en savunmasız insanlar için kullanılabileceği ifade edildi.

Hollandalı Binlerce Kadın Sütünü Bağışladı

Amsterdam UMC’nin anne sütü bankasında görev alan Dr. Britt Van Keulen, “Anne sütünün yenidoğan bebekleri solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğunu biliyoruz çünkü anne sütünde yoğun miktarda antikor bulunuyor. Bu antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçiyor ve onu hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor.” dedi. Öte yandan araştırma ekibinde yer alan diğer isimler, anne sütünün yetişkinler için kullanılmasının farklı kültürlerde yadırganabilir olduğunu ancak işe yarıyorsa önyargılı davranmamak gerektiğini belirtti. Araştırmanın detayları medya ile paylaşıldıktan sonra enfekte olup iyileşen ve antikor geliştiren binlerce anne, daha fazla araştırma yapılabilmesi için sütlerini bağışlamaya başladı.

Bilim İnsanları Resmen Duyurdu: Anne Sütü Koronavirüsü Önleyebilir

“Buz Küpü Şeklinde Vermek Daha Etkili Olabilir”

Araştırmanın başında yer alan Dr. Britt Van Keulen, anne sütündeki antikorların etkili olabilmesi için, vücudu virüs gibi patojenlerden koruyan mukoza zarıyla temas halinde olması gerektiğini söyledi. Bu nedenle anne sütünü direkt içmek yerine, buz küpü şeklinde mukoza zarlarına daha uzun bir süre temas ettirilebileceğini belirtti. “Bizim fikrimiz anne sütünü buz küpü şeklinde vermektir. Böylece ağızda daha uzun bir süre kalarak mukoza zarları ile iyice temas edecektir.” şeklinde konuşan Dr. Britt Van Keulen, çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Araştırmanın detayları için tıklayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.