Histeroskopik Yöntem Anne Olma Şansını Artırıyor

Histeroskopik Yöntem Anne Olma Şansını Artırıyor
19 Şubat 2017

Histeroskopi yöntem: Gebe kalamayan, sık sık düşük veya erken doğum yapan kadınların inceleme yöntemleri arasında sık kullanılan bir yöntem.

Histeroskopik Yöntem Anne Olma Şansını Artırıyor

İzmir’de özel bir hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Doç. Dr. Erdal Aktan, özellikle gebe kalamayan kadınlarda rahim içini inceleme ve rahim içi anormalliklerin düzeltilmesinde kullanılan histeroskopi yönetimi ile poliplerin ve uygun büyüklükteki miyomların herhangi bir kesi yapılmasına gerek kalmadan alınabildiğini belirtti. Doç. Dr. Erdal Aktan, “Rahim içinin direkt görüntülenebildiği histeroskopi yönteminde, vücut üzerinde herhangi bir kesi yapmadan, vajen ve rahim ağzı kanalı gibi doğal girişlerden uygulanan 5 – 6 mm çapında bir teleskop rahim içine sokulur ve rahim boşluğu su ile şişirilerek teleskopun ucuna takılan bir kameradan görüntü elde edilir. Daha sonra bu teleskopun yanından sokulan oldukça ince aletler ile rahim içinde bazı ameliyatlar uygulanabilir.” dedi.

Uzun süren adet kanamalarına dikkat

Uzun süren adet kanamaları, fazla miktarda ya da pıhtılı adet kanamaları, adet aralarında damla damla, birçok gün devam eden ve sürekli ped kullanmayı zorunlu hale getiren rahatsız edici kanamaların histeroskopik inceleme yönteminin en sık kullanıldığı yakınmalar olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Erdal Aktan, şu bilgilere değindi: “Bu hastalarda ultrasonla izlenemeyen ya da ultrason ve diğer yöntemler ile ne olduğuna dair kesin fikir yürütülemeyen bazı durumlar neden olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler arasında endometrial polipler, rahim içi boşluğuna doğru büyümüş miyomlar ve bazı endometrial hastalıklar sayılabilir. Polipler ve uygun büyüklükteki miyomlar bu yöntem ile, vücut üzerinde herhangi bir kesi yapmaya gerek olmadan alınıp, hastanın yakınmaları giderilebilir.”

Teşhis ve tedavi aynı seansta mümkün

Histeroskopik inceleme yönteminin gebelik şansını artırdığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Aktan, şöyle konuştu: “Gebe kalamayan kadınlarda rahim içi ortamının histeroskopi ile direkt gözle görülerek incelenmesi, diğer yöntemler ile atlanabilecek olan bazı durumların ortaya konulmasında yararlı olmaktadır. Tespit edilen bozuklukların aynı seansta düzeltilmesi ise gebelik elde etmek için yapılan tedavilerin başarısını anlamlı ölçüde artırmaktadır. Daha önce geçirilmiş kürtaj ya da rahim içi müdahalelere bağlı olarak ortaya çıkabilen rahim boşluğu içinde oluşan yapışıklıklar; adet miktarının azalması, adetlerin tamamen kesilmesi veya gebelik ihtimalinin azalması gibi belirtilere neden olabilir. Bu gibi durumlarda da histeroskopi yöntemi, sorunun çözümü için başarılı bir şekilde kullanılabilir.”  

Erken doğumlar önlenebiliyor

Histeroskopi yönteminin gebe kalamayan, sık sık düşük veya erken doğum yapan kadınların inceleme yöntemleri arasında sık kullanılan bir yöntem haline geldiğini belirten Doç. Dr. Aktan, “Konjenital rahim anormallikleri arasında yer alan ve rahim boşluğunu ikiye bölerek bu boşluğu daraltan bir bölme olarak tarif edilebilecek septum isimli yapının kesilerek giderilmesi de histeroskopi ile mümkün olmaktadır. Bu sayede bunun neden olduğu gebelik ihtimalindeki azalma, erken doğum ve düşüklerde önlenebilmektedir. Bu yöntem çift rahim, tek boynuz halinde gelişmiş rahim, septum ve diğer doğumsal rahim anormalliklerinin kesin ayırıcı tanısında da işe yaramaktadır.” dedi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.