Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?
29 Mart 2017

Adet kanaması, rahmin kendini gebeliğe hazırlaması ve gebelik koşullarının oluşmaması durumunda da rahim duvarının dökülmesi ve dışarı atılması şeklidir.

Adet kanaması kadınlarda genellikle 28 günde bir görülür. Buna karşı 21 ile 35 gün arasında görülen adetlerde uzmanlar tarafından adet döngüsünde normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanaması; rahmin kendini gebeliğe hazırlaması ve gebelik olmaması durumunda rahim duvarının dökülmesi ve dışarı atılması şeklinde oluşur. 21 günden önce ya da 35 günden fazla süren adet döngüsü mevcut olan kadınların bu durum için uzman hekimlerden destek almaları gerekir. Kadınların adet döngüsünün genel olarak 28 gün kabul edilmesinden dolayı, düzenli bir adet gören kanının 14. günde yumurta üretmesi beklenir. Adet döngüsünün 35 günden fazla sürmesi ise geç adet görme belirtileri olarak adlandırılır. Geç adet gören kadınlarda yumurta kalitesinin düşük olması nedeniyle gebelik ihtimalinin zorlaştığı belirtilirken, adet görmeyen kadınların gebe kalma ihtimalleri üzerinde pek çok araştırmanın yapıldığı ifade edilmektedir. Peki, hiç adet görmeyen kadınlar hamile kalabilir mi?

Hormon Takviyesi Gerekebilir

Kadınlarda yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan hormonlar beyin tarafından salgılanmaktadır. Beyinden salgılanan bu hormonların görevini yerine getirememesi durumunda kadınlarda adet kanaması olmama olarak görülebilir. Hormon dengesinin olmadığı durumlarda da kadınlarda hiç adet görememe başlar. Bu nedenle de daha önce adet görmüş olan ama beyindeki hormonal dengesizlik nedeniyle adet görmeyen kadınlara doktor tarafından yapılan muayene ve testler sonrasında ek hormon takviye tedavisi uygulanabilmektedir.  

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?  

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Hiç adet görmeyen kadınların hamile kalabilmeleri ile ilgili soru uzmanlar tarafından geniş kapsamlı olarak görülüyor. Buna göre sorunun cevabı hem evet olabilirken hem de hayır olabiliyor. Kadınların adet görmemelerinin birbirinden farklı sebepleri olduğunu söyleyen uzmanlar, bazen birkaç adet kanamasından sonra zamanla meydana gelen azalma ve erken menopoz gibi durumların görülebiliyor. Bunun gerçekleştiği durumlarda hamileliğin zorlaştığını belirtiyorlar. Gebeliğin oluşması için yumurtalıkların yumurta üretmesinin tek başına yeterli olmadığını belirten uzmanlar, çoğu zaman yumurta gelişinin sağlıksız olması veya yumurta yaşlanması gibi durumlarda da hamile kalmanın oldukça zor olduğunu ifade ediyorlar. Bu nedenle hamilelik düşünen kadınların adet gecikmesi veya erken menopoz riski olanlarda zaman geçirmeden mutlaka doktora başvurmaları gerektiği tavsiye ediliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.