Her Akıntı Gebelik Belirtisi midir?

Her Akıntı Gebelik Belirtisi midir?
15 Ocak 2017

Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına rağmen gebeliğinde en belirgin işaretlerden birisidir.

Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına rağmen gebeliğin de en belirgin işaretlerden birisidir. Fakat bazı kadınlar akıntısının fazla olmasından şikayet ederken bazılarında daha az görülebilir. Kadınların hormonlarındaki değişikliklerden kaynaklanan akıntı aynı zamanda da gebeliğin oluşmaya başladığını da gösterir. Gerçekleşen döllenme sonrasında yumurta kendine bir yer edinmeye çalışırken bu yeri rahim duvarı olarak belirler. Rahim duvarına yerleşmeye çalışırken her hareket sonrası rahim içinde zedelenmelere neden olur. Bu da rahim içi sıvısından kaynaklanan akıntıları meydana getirir. Akıntının dışarı atılması sırasında gebelik oluşmuş ve akıntı da bunun en temel belirtileri arasında yerini almıştır. Bazı kadınlar bu akıntıları daha önce hiç yaşamamış ya da gebelik öncesinde hiç akıntıları olmamış olabilir. Ancak başlayan gebelik ile birlikte östrojen salgısı artacağından çamaşırınızın temiz kalması için günlük ped kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu akıntının rengi genellikle açık renk ve oldukça koyu kıvamlıdır.  

Akıntının Kanamalı Olması Ne Anlama Gelir?

Gebeliğe bağlı olarak gelişen ve gebeliğin en temel belirtilerinden biri olan akıntının görüntüsü değişebilir. Örneğin akıntınızda kan görürseniz ya da belirgin şekilde çamaşırınıza veya pedinize kan geldi ise o zaman bir sorun olma ihtimali yüksektir. Bu yumurtanın rahminize tutunamadığı veya rahim duvarına yeterince sağlam şekilde yapışamadığı anlamına gelmektedir. Bu da tehlikeli olasılıkların gerçekleşebileceğinin habercisidir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  

En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alacağınıza emin olabilirsiniz

Gebeliğin en temel ve en net bilinen belirtilerinin en başında vajinal akıntı gelir. Ancak her akıntının gebelik belirtisi olup olmadığından emin olmak için ya ilk olarak bir test yaptırmalı ya da hemen doktorunuzla bu durumu paylaşarak onu gerekli testleri yapmasını beklemelisiniz. Yani bu durumda kendi teşhisinizi kesinlikle kendiniz koymamalısınız. Çünkü akıntılar bazen vajinal iltihapların ve enfeksiyonlarında habercisi olabilir. Özellikle de yumurtalıklardaki iltihapları yine akıntılar ile kendini gösterebilir. Kısacası her durumda doktorunuza başvurmalısınız. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alacağınıza emin olabilirsiniz. Böylelikle gebe olsanız da olmasanız da sonucu en doğru kişiden öğrenmiş olacaksınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.