Hem Sağlığına Hem de Bebeğine Kavuştu!

Hem Sağlığına Hem de Bebeğine Kavuştu!
20 Aralık 2016

Ankara’da başarılı bir böbrek nakli operasyonu sonrasında sağlığına kavuşan Fatma Topkaya, nakilden 18 ay sonra anne oldu.

Hem Sağlığına Hem de Bebeğine Kavuştu!

Evlilik işlemleri esnasında böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve zorlu bir mücadele sonrasında nakil olan Fatma Topkaya, nakilden 18 ay sonra bebeğini kucağına aldı. Topkaya, “İkinci bir hayat yaşıyorum.” dedi. Ankara’da başarılı bir böbrek nakli operasyonu sonrasında sağlığına kavuşan Fatma Topkaya, nakilden 18 ay sonra anne oldu. Evlilik işlemleri zamanında böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve zorlu bir mücadelenin ardından da nakil olan 29 yaşındaki Topkaya, nakilden 18 ay sonra bebeğini kucağına aldı. Nakli gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ulaş Sözener, “Topkaya şu an son derece sağlıklı bir birey olmuş durumda. Elimizde böyle bir imkan var iken şu anda binlerce kişi her gün diyalize giriyor, hayatlarından, ömürlerinden çalınıyor. Oysa insanların tek yapacağı şey organ bağışlamak, bağışladığı zaman hiç tanımadığınız birini sağlıklı bir insana dönüştürüyorsunuz. Bundan daha güzel bir hediye olamaz.” dedi. Nefroloji Uzmanı Dr. Yasemin Kıraç ise, “Fatma Topkaya, bizim 18 ay önce anneden böbrek nakli yaptığımız hastamız. Yaklaşık bir yıl sonra gebe kaldı, biraz erken bir gebelik süreci yaşadı. Gebelik süresince takipleri normal olarak seyretti. Sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Bundan sonra tedavisi düzenli bir şekilde devam edecek.” diye konuştu.

Olağanüstü Bir Süreç Değil!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Korhan Kahraman ise Topkaya’nın sağlık durumu ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Böbrek nakli sonrası gebeliğe biraz daha özen gösteriyoruz. Ama çok daha olağanüstü bir süreç değil. Başarılı bir nakil olduktan sonra kontrollerinde de gebe kalmasına engel teşkil eden bir durum yoksa biz belli bir dönem sonrasında gebeliği rahatlıkla öneriyoruz. Fatma Hanım da sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirdi.” Organ naklinin ise önemine dikkat çeken Doç. Dr. Kahraman, “Bu konuda toplumda duyarlılık artıyor ama maalesef yeterli olmadığını düşünüyoruz. Organ bağışına daha yüksek katılım ihtiyacı var.” dedi. Daha henüz 2 günlük olan Iraz Şifa’nın annesi Fatma Topkaya ise şu sözleri ekledi: “Yüzde 50 civarında böbrek yetmezliğim vardı. Annem böbreğini verdi ve kurtuldum. İkinci bir hayat yaşıyorum. Nakilden 10 ay sonra hamile kaldım ve doğum yaptım. Çok mutluyum. Diyalize giren hastaları düşündükçe de bir tarafım buruk. İstiyorum ki benim gibi herkes kurtulsun.” Bu süreç sonrasında Topkaya, hem sağlığına hem bebeğine kavuştu.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.