Hamileyken Makyaj Yapılabilir mi? Uzmanlar Açıkladı!

Hamileyken Makyaj Yapılabilir mi? Uzmanlar Açıkladı!
04 Aralık 2017

Bebek bekleyen anne adayları gebelik döneminde makyaj yapılıp yapılamayacağını merak ederler.

Hamileyken Makyaj Yapılır mı?

Hamileyken makyaj yapılır mı? Sorusu hemen her anne adayının merak ettiği konuların başında gelir. Bu konuda pek çok düşünce mevcuttur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları anne adaylarına gebelik döneminde sağlıklı makyaj nasıl yapılır? Konusunda çeşitli önerilerde bulundu. Anne adaylarının hamilelikleri döneminde yapılan rutin kontrollerinde herhangi bir problem olmaması durumunda gebeliği bir dönem ve güzel bir süreç olarak gördüğünü ifade eden uzmanlar, anne adaylarının da bu dönemde güzel ve bakımlı hissetmeye ihtiyaçlarının olduğunu söylüyorlar. Hamilelikte hangi makyaj ürünleri kullanılmalı? Sorusuyla ilgili olarak da hamilerin özellikle ilk üç aylık dönemde bebeğin oluşum sürecinde olması nedeniyle makyaj yapacaklarsa organik içeriği yüksek ürünleri tercih etmelerini önermezlerken, gebelikte makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili de bilgiler verdiler.


Hamileyken Makyaj Yapılabilir mi? Uzmanlar Açıkladı!


Makyaj Yaparken Parabensiz Ürün Kullanın

Gebelikte ilk üç ay bebeğin gelişim süreci olması nedeniyle henüz nokta halinde olan ve tüm organlarının oluştuğu dönem olduğunu, özellikle bu aylarda kullanılacak makyaj malzemelerinin organik içeriği yüksek ürünlerden seçilmesi gerektiği tavsiye ediliyor. İsteyen tüm hamilelerin makyaj yapabileceğini belirten uzman doktorlar, sadece makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken şeyin kullanılan ürünlerde paraben içermeyen organik ürünlerin tercih edilmesi olduğunu ifade ediyorlar.


Hamileyken Makyaj Yapılabilir mi? Uzmanlar Açıkladı!


Güneş Koruyucu Ürünler Kullanın 


Hamilelikte hormonların çok değişmesi nedeniyle bazı anne adaylarında; kaşıntı, yağlama, cilt kuruluğu veya özellikle yüz bölgesinde çok sayıda leke oluşabileceği, bu nedenle de gebelik döneminde güneş koruyucu kremlerin kullanılmasını öneriyorlar. Gebelik lekelerinin genellikle geçici olduğunu belirten uzman doktorlar, bu dönemlerde güneş koruyucu kremlerin kullanılmaması durumunda gebelik lekelerinin kalıcı hale gelebileceğini ifade ederlerken, tercih edilecek güneş koruyucuların mineral filtre içeren kimyasal filtreleri daha az olan ürünler olması yanında anne adaylarının yazın ve kışın mutlaka güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini vurguluyorlar.

Oje En Zararsız Kozmetik Ürünü

Hamileler için ojenin belki de en zararsız makyaj malzemeleri arasında yer aldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları bunun nedeni olarak da tırnağın geçirgen olmamasından dolayı ojenin emilme böylece de bebeğe zarar verme riskinin olmadığını, sadece ojeyi çıkarırken kokudan korunmak için asetonsuz oje çıkarıcıların  tercih edilmesinin altını çiziyorlar.

Hamilelerin Saç Boyatmalarında Sakınca Yok

Gebelikte saç boyası ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda negatif bir etkinin kanıtlanmadığını belirtilirken, organik olarak tercih edilen saç boyaları ile saçların boyanabileceğini, hamilelikte saç boyanırken dikkat edilmesi gereken önemli konunun saç boyasıyla uzun süre temas etmemek, boyanın yapıldığı ortamın havadar olması ve anne adayının boyayı kendisi yapması durumunda mutlaka eldiven kullanmasına dikkat etmesi gereken önemli konular arasında olduğunu belirtiliyor. 

Hamilelikte Yapılması Güvenli Olmayan Şeyler ile ilgili detaylı açıklama için lütfen linki tıklayınız.

 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.