Hamilelikte Saç Spreyi Kullanmayın!

Hamilelikte Saç Spreyi Kullanmayın!
28 Ağustos 2017

Hamilelikte saç spreyi kullanmayın! Fransa'da yapılan bir araştırma, saç spreylerindeki kimyasalların erkek bebekte peygamber sünneti de denilen hipopadias hastalığına neden olduğunu ortaya çıkarttı!

Hamilelikte saç spreyi kullanmayın! Fransa'da yapılan bir araştırma sonucunda, uzmanlar hamile kadınları saç spreyi kullanmaması konusunda uyardı. Yapılan çalışma; saç spreyinde bulunan bazı kimyasalların, erkek çocuklarda doğuştan olan ve halk arasında peygamber sünneti olarak adlandırılan hipospadias riskini arttırdığını ortaya koydu. Hipospadias, doğan her 250 erkek bebekten birinde görülüyor ve ilerleyen yaşlarda duygusal travmalara yol açabiliyor. Hipospadias hastalığının aynı zamanda inmemiş testis ve fertilite ile de bağlantılı olduğu biliniyor.

Hamilelikte Saç Spreyi Kullanmayın!

Hamilelikte Saç Spreyi Kullanmayın! 

Fransa Amiens Üniversite Hastanesi'nde yapılan bir araştırma, saç spreylerindeki tehlikeyi ortaya çıkarttı. Araştırma kapsamında, erkek çocuk dünyaya getiren 250 kadın bir araya getirildi. Kadınların kullandığı saç kozmetik ürünleri, böcek ilaçları ve diğer kimyasallar karşılaştırıldı. Sonuç olarak; diğer kozmetik ürünlerle hipospadias arasında bir bağlantı bulunamazken, saç spreylerinin peygamber sünneti de denilen hipospadias riskini %80'e kadar arttırdığı saptandı.   Araştırmanın sonucunda, hamile kadınların renklendirici şampuanlar ve özellikle saç spreyleri kullanmaktan kaçınması gerektiği açıklandı.  

Peygamber Sünneti Nedir?

Halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen hipospadias; bebeğin idrar yolu gelişimindeki bir aksaklık sonucu, idrar deliğinin penisin uç kısmında değil, daha geride olmasıdır. Doğan her 250 erkek bebekten birinde görülmektedir. Hipospadias ile doğan bebeklerin çoğunda kasık fıtığı ve inmemiş testis hastalığı da görülmekte ve bu hastalıkların birbirleri ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Cerrahi operasyonlarla iyileştirilebilen hastalık için uzmanlar, 1-2 yaş civarında ameliyat olunması gerektiğini vurguluyor.   Hipospadias hastalığı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.