Balık Yemeyen Hamileler Omega 3 İhtiyacını Bu Besinlerden Karşılayabilir

Balık Yemeyen Hamileler Omega 3 İhtiyacını Bu Besinlerden Karşılayabilir
24 Nisan 2017

Hamilelikte omega 3 kullanımı anne ve bebeğin sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Özellikle geç yaşta anne olacaklar, gebelik döneminde Omega 3 kullanımını arttırarak prematüre doğum ve düşük olasılığını azaltabiliyor. Peki, balık yemeyen hamileler, omega 3 ihtiyacını hangi besinlerden karşılayabilir?

Hamilelikte Omega 3 kullanımı ile ilgili uzmanlardan yeni bir açıklama geldi. Gebelik sürecinde Omega 3 kullanımının anne ve bebek sağlığı için faydalı olduğu biliniyordu. Yalnız yeni açıklamaya göre; geç yaşta anne olacaklar için Omega 3 ayrı bir önem taşıyor. Gebelikte geç yaş denilen 35 yaş ve sonrasında anne olacakların beslenmesinde bolca Omega 3'e yer vermesi, bebeğin anne rahmine tutunmasını kolaylaştırıyor.  Peki balık yemeyen gebeler Omega 3 ihtiyacını hangi besinlerden karşılayabilir?

Balık Yemeyen Hamileler Omega 3 İhtiyacını Bu Besinlerden Karşılayabilir   

Dünyada ve Türkiye'de anne olma yaşı git gide artıyor. Kariyer planları ve geç yaşta evlenme gibi sebepler buna temel oluşturuyor. Fakat geç yaşta anne olmak bazı riskleri de beraberinde getiriyor. İleriki yaşlarda anne olan kadınların erken doğum ya da düşük yapma olasılığı artıyor. Bunun önüne geçebilmek için uzmanlar beslenmede Omega 3'ün önemine dikkat çekiyor. Açıklamaya göre; bebeklerin gelişiminde Omega 3 yağ asitlerinin katkısının büyük olduğu, Omega 3'ü gebelik öncesi kullanmaya başlayan geç yaştaki anne adaylarının bebeklerinin prematüre olması ya da düşük yapma olasılığında düşüş olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte gebelikte yeteri miktarda alınan Omega 3, annenin unutkanlığına iyi geliyor ve hafızasını güçlendiriyor. Başka bir çalışma ise gebelik döneminde Omega 3 yağ asiti kullanan annelerin kız çocuklarının meme kanserine yakalanma riskinin az olduğunu gösteriyor.  

Omega 3 Hangi Gıdalardan Alınır?

Omega 3 bakımından en zengin olan besin balık etidir.  Balık eti Omega 3 bakımından zengin olmasına rağmen, çevre kirliliği sonucu bazı balıklarda civa oranı yüksek olabiliyor. Dolayısıyla hamilelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından ton balığı, kılıç balığı ve köpek balığı etinden her ihtimale karşı uzak durmakta fayda var. Aksi takdirde gelişmekte olan bebeğin sinir sistemi olumsuz etkilenebilir. Bunun yerine ülkemizde bolca bulunan istavrit, levrek, çinekop gibi daha küçük balıklar tercih edilmeli. Balık yemeyen gebeler ise koyu yeşil yapraklı sebzelerden Omega 3 ihtiyacını karşılayabilir. Sayısız faydası bulunan avokado, omega 3 yğ asitleri bakımından zengin bir besindir. Ceviz de Omega 3 açısından zengin bir gıdadır.

Balık Yemeyen Hamileler Omega 3 İhtiyacını Bu Besinlerden Karşılayabilir    

Omega 3 Tabletleri

Doğal yollardan karşılanamayan Omega 3 için balığın gövdesinden ve karaciğerinden yararlanılarak üretilmiş hazır tabletler bulunmakta. Hamileliğin özellikle ilk üç ayında karaciğerden yapılan Omega 3 kullanımları önerilmiyor. Çünkü karaciğer yüksek bir A vitamini deposudur. Fazla A vitamini ise rahimdeki bebeğe toksik etkilerde bulunabilir. 

  Balık Yemeyen Hamileler Omega 3 İhtiyacını Bu Besinlerden Karşılayabilir

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk