Hamilelikte İdrarın Bulanık Olması Ne Anlama Geliyor?

Hamilelikte İdrarın Bulanık Olması Ne Anlama Geliyor?
03 Nisan 2023

Gebelikte idrar bulanıklığı hormonal sebeplerden kaynaklanabileceği gibi preeklampsi vb. önemli sorunlara da işaret ediyor olabilir.

Hamilelikte idrarın bulanık olması kulağa korkutucu gelse de her zaman tehlikeli olmayabilir. Zira hormonal değişiklikler veya tüketilen yiyecekler bazen gebelikte idrarın bulanıklaşmasına yol açabilir. Öte yandan,preeklampsiveya genital enfeksiyonlar da hamilelikte idrarın bulanık görünmesine neden olabileceğinden, olası komplikasyonları önleyebilmek adına muayene olmak en güvenli seçenektir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda hamilelikte bulanık idrar neden olur, idrarın bulanık olması tehlikeli mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte İdrar Bulanıklığı Neden Olur?

Gebelikte idrarın bulanık olması pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Aşağıda en olası nedenleri sıraladık:

1. Dehidrasyon

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan bulantı ve kusmalar vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Ortaya çıkan dehidrasyon ise hamilelikte idrarın bulanık, yoğun kıvamlı ve koyu renkli olmasına yol açabilir.

2. Preeklampsi

Preeklampsi, artan kan basıncı ve idrarda protein ile karakterize bir durumdur. İdrarda protein kaçağı olması anne adayının idrarında bulanıklaşmaya neden olabilir. Ayrıca preeklampsiden böbrek fonksiyonları olumsuz etkilenirse yine idrarda bulanık bir görünüm olabilir. Genellikle 20. haftadan sonra ortaya çıkan preeklampsinin diğer yaygın belirtileri arasında baş ağrısı, görme problemleri, mide bulantısı, el ve ayak şişlikleri yer alır.

3. Böbrek Taşı

Gebelikte idrar bulanıklığı nedenlerinden biri de taş oluşumu olabilir. Taşlar böbrekte, üretra veya üreterde oluşabilir. Hamilelik sırasında oldukça nadir karşılaşılır ancak oluştuğunda önemli komplikasyonlara neden olabilir. Böbrek taşları ağrı ve idrara çıkma zorluğunun yanı sıra idrarın bulanıklaşması ile de belirti verebilir.

4. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik sırasında hormonlar idrar yolunda fizyolojik değişimlere neden olarak gebeleri idrar yolu enfeksiyonuna daha yatkın hâle getirir. İdrar yolunda başlayan enfeksiyonlar tedavi edilmediklerinde böbreklere kadar ilerleyebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Güçlü bir koku ve kan rengine benzer bulanık idrar, idrar yolu enfeksiyonunun önemli birer işaretidir. Ayrıca ateş, titreme, ağrı ve mide bulantısı gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

5. Mantar Enfeksiyonu

Hamilelik sırasında vajinanın asidik ortamında değişiklikler olabilir. Bu da anne adaylarını mantar enfeksiyonuna daha yatkın hâle getirir. Peynir kesiği kıvamında akıntı, kötü koku, kaşıntı ve idrar yaparken ağrı gibi semptomlar varsa anne adaylarının enfeksiyon açısından mutlaka muayene olması gerekir. Bu durumda kıvamlı akıntı idrara karışırsa idrarın görünümü bulanık bir hâle gelebilir.

6. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Klamidya, gonore veya frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, başta erken doğum olmak üzere gebelikte pek çok komplikasyona yol açabilir. Bu hastalıklar başlangıçta önemli semptomlara yol açmayabilir ancak ilerlediklerinde idrar yaparken ağrı, idrarın bulanıklaşması, aşırı akıntı, pelvik bölgede ağrı ve kramp gibi belirtilere neden olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte İdrarın Bulanık Olması Ne Anlama Geliyor?

Hamilelikte Bulanık İdrar Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Hamilelikte idrar bulanıklığı nedeniyle doktorunuza başvurduğunuzda aşağıdaki testler yapılabilir:

İdrar testi: İdrarda bakterilerin tespiti veya protein kaçağının teşhisi için idrar numunesi alınabilir.

Kan testi: Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kan testi yapılabilir.

Ultrason veya MR: Böbrek taşlarından şüpheleniliyorsa şayet, ultrason veya MR gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Gebelikte İdrar Bulanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte idrarın bulanık olması, altta yatan nedene göre değişik şekillerde tedavi edilebilir. Doktorunuz teşhise bağlı olarak spesifik bir tedavi planlayacağı gibi tedaviyi destekleyecek doğal önerilerde de bulunabilir.

1. Bol Sıvı Alımı

Bol sıvı tüketmek, hamilelikte dehidrasyonu önlemenin en iyi yoludur. Günde 8 – 10 bardak içmenin yanı sıra taze sıkılmış meyve suyu, kefir, ayran, maden suyu veya komposto gibi içeceklerle de sıvı alımını destekleyebilirsiniz.

2. Muayeneleri Aksatmayın

Doktorunuzun önerdiği sürelerde muayeneye gitmeyi ihmâl etmeyin. Sizin gözünüzden kaçan ufak detayları muayene sırasında doktorunuz fark edebilir ve erkenden önlem almanızı sağlayabilir. Ayrıca muayene sırasında aklınıza takılan her konuyu doktoruna danışmaktan çekinmeyin.

3. Tedaviye Uyum Sağlayın

Enfeksiyonlar erken doğumdan yenidoğan komplikasyonlarına kadar pek çok soruna yol açabilir. Bu nedenle hamilelikte idrar bulanıklığının nedeni enfeksiyonsa şayet, doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanın.

4. Probiyotik İçeren Besinler Tüketin

Doktorunuzun tedavisini destekleyecek doğal yöntemler de enfeksiyonların hızlıca temizlenmesine yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle bakterileri temizlemek adına daha fazla su içmeye dikkat edin. Ayrıca probiyotik içeren besinlerle vücudunuzdaki iyi bakterilerin sayısını artırabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.