Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Nasıl Geçer?
08 Mart 2024

Gebeliğe özgü fizyolojik değişiklikler, sinüzit, alerji ve enfeksiyonlar hamilelikte burun tıkanıklığına neden olabilir.

Hamilelikte burun tıkanıklığı pek çok kadının karşılaştığı bir durumdur. Zira artan östrojen hormonu ve yüksek kan hacmi, kan damarlarının şişmesine ve aşırı mukus üretimine neden olarak gebelikte burun tıkanıklığı hissine yol açabilir. Hamilelik riniti olarak da adlandırılan bu durum ciddi bir endişe kaynağı olmasa da yaşam kalitesini bir miktar düşürebilir. Buhar solumak veya tuzlu su spreyleri hamilelikte burun tıkanıklığına iyi gelebilir ancak böyle bir şikâyet olduğunda mutlaka bir doktor görüşü almak gerekir. Çünkü burun tıkanıklığı enfeksiyon veya alerji gibi durumlardan da kaynaklanıyor olabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda gebelik riniti ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Hamilelikte burun tıkanıklığı gebeliğe özel fizyolojik değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi aşağıdaki durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebelikte burun tıkanıklığı için öncelikle muayene olmak ve altta yatan nedeni öğrenmek gerekir. İşte, gebelikte burun tıkanıklığına neden olabilecek diğer faktörler…

1. Soğuk Algınlığı ve Enfeksiyon

Burun tıkanıklığına öksürme, ateş, boğaz ağrısı ve hapşırma gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa hastalıktan kaynaklanması muhtemeldir.

2. Sinüzit

Burun tıkanıklığı ile birlikte ateş, koku alma duyusunda azalma, üst çene ağrısı, baş ağrısı, sarı veya yeşil mukus ya da eğildikçe kötüleşen yüz ağrısı gibi semptomlar da varsa sinüzit şüphesi doğabilir.

3. Alerji

Burun tıkanıklığına eşlik eden sulu mukus, hapşırma, gözlerde, burunda, kulaklarda veya boğazda kaşınma gibi semptomlar ise alerjiye işaret ediyor olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Gebelikte Gribe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gebelikte Burun Tıkanıklığı İçin Doğal Öneriler

Gebelikte burun tıkanıklığı şikâyetiniz varsa ve özellikle farklı semptomlar da eşlik ediyorsa öncelikle doktorunuza muayene olmalısınız. Doktorunuzun uygulayacağı tedaviye ek olarak aşağıdaki doğal öneriler de tıkanıklığınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

1. Buhar Solumak

Bir kaseye sıcak su koyup buharını içinize çekebilirsiniz. Buhar tıkanıklığınızın giderilmesine ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir.

2. Hava Nemlendirici Kullanmak

Nemlendirici cihazlar kullanmak odadaki nemi artırabilir ve daha rahat nefes almanızı sağlayabilir. Ancak nemlendirici cihaz kullanacaksanız, bakteri ürememesi için sık sık temizliğini yapmayı ve suyunu değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Tuzlu Su Spreylerinden Faydalanmak

Eczanelerde satılan %100 doğal tuzlu su spreyleri burun tıkanıklığının hafiflemesine ve hatta giderilmesine yardımcı olabilir.

4. Burun Yıkama Kiti Kullanmak

Özellikle alerjik bünyeli kişilerde oldukça rahatlama sağlayan burun yıkama kitlerinden kullanılabilir. Fakat bu kitleri kullanırken oldukça dikkatli olmalı ve nasıl uygulanması gerektiğini doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde kulağınıza su kaçarsa orta kulak iltihabı olabilirsiniz.

5. Tahriş Edici Maddelerden Kaçınmak

Sigara dumanı, alkol veya boya gibi güçlü kokulardan, toz gibi alerjik maddelerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunlar alerjinizi tetikleyip burun tıkanıklığınızın kötüleşmesine neden olabilir.

6. Susuz Kalmamak

Dehidrasyonu önlemek için bol bol su için, kafein gibi susuzluğa neden olabilen şeyleri olabildiğince azaltın.

7. Başı Yüksekte Tutmak

Uyurken başınızı yüksek bir yastıkla desteklemek burun tıkanıklığının azalmasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıldır?

Gebelikte burun tıkanıklığı tedavisi için öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Doktorunuz yapacağı fiziki muayene ve testlerden sonra teşhise göre çeşitli ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Bu ilaçları ilk 3 ayda kullanmamak en güvenli seçenek olsa da anne adayları için şikâyetler dayanılamayacak boyutta olduğunda gebeliğe uygun ilaçlar reçete edilebilir. İlaçlar arasında burun açıcı spreyler, antihistamin tabletleri ve doğal burun spreyleri olabilir.

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Ne Kadar Sürer?

Hamilelikteki fizyolojik değişikliklere bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı genellikle gebeliğin ikinci ayında başlar ve gebelik ilerledikçe kötüleşir. Doğumdan sonra ise hafifleyip birkaç hafta içinde geçmesi beklenir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl