Bu Yiyeceği Tüketenlerde Erken Doğum Riski Azalıyor

Bu Yiyeceği Tüketenlerde Erken Doğum Riski Azalıyor
19 Ağustos 2017

Hamilelik döneminde anne adaylarının bitter çikolata tüketmelerinin erken doğum riskini azaltmanın yanında yüksek tansiyon, kan şekeri ve karaciğer enzimlerinde de olumlu etkiler yarattığı ifade ediliyor.

Hamilelikte Bitter Çikolata Yemek Erken Doğum Riskini Azaltıyor!

Hamilelikte bitter çikolata yemek erken doğum riskini azaltıyor! Gebelik döneminde magnezyum, potasyum ve kalsiyuma olan ihtiyacın artması nedeniyle anne adaylarının bu süreçte söz konusu vitaminleri içeren yiyecekleri sıklıkla yemeleri önerilir. Uzmanlar tarafından bebeğin gelişiminde önemli rol oynayan vitaminlerin erken doğum riskini azalttığı belirtilirken, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengin olduğu belirtilen bitter çikolatanın özellikle bebek bekleyen anne adaylarının her gün yemesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelerde Kan Basıncı ve Şekeri Dengeliyor

Bitter çikolatanın gebelik döneminde artan mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olduğunu ifade eden beslenme uzmanları, bitter çikolatayla ilgili hamilelerde yapılan çalışmalarda; kan şekeri ve karaciğer enzimlerinde olumlu etki yarattığı ve kan basıncını dengelediğinin gözlemlendiğini ifade ediyorlar. Gebeliğe bağlı demir eksikliğinde de tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer alan bitter çikolatanın aynı zamanda yoğun tadı nedeniyle artan tatlı ihtiyacını da bastırdığına dikkat çekiliyor.   Bu Yiyeceği Tüketenlerde Erken Doğum Riski Azalıyor

Çikolata Seçiminde Yoğun Bitter Olanları Tercih Edin

Anne adaylarının gebelikleri döneminde tüketecekleri çikolataların özellikle daha az yağ ve şeker içermesiyle asıl yararlı olan kakao maddesini daha çok içermesi nedeniyle tercihlerini yoğun bitter olanlardan yana kullanmalarını tavsiye ediliyor. Günde 20 gram (2 kırık ) bitter çikolatanın tüketilmesinin yeterli olacağını belirten uzmanlar, bitter çikolatanın yüksek kalori ve kafein içermesi nedeniyle fazla tüketilmemesinin de altını çiziyorlar.

Erken Doğum Riskini Azaltıyor

Uzmanlar haftada 3 porsiyondan fazla çikolata tükettiğini belirten gebelerin erken doğum yapma riskinin büyük oranda azaldığının görüldüğünü ifade ediyorlar. Bilim insanları bitter çikolatanın özellikle gebelik zehirlenmesi olarak bilinen (preeklampsi) ve erken doğuma neden olduğu belirtilen durumun azalttığı ifade ediliyorlar. Çikolatanın içeriğinde bulunan kakao sayesinde tadının cezbedici olmasının yanında sağlık için de oldukça faydalı olduğu belirtilirken, bitter çikolatanın pek çok enzimin salgılanmasını tetikleyerek vücuda sağlık kazandırdığı da vurgulanıyor.   Erken Doğumun Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler   Bu Yiyeceği Tüketenlerde Erken Doğum Riski Azalıyor

Bitter Çikolatanın Diğer Faydaları

Bitter çikolatanın gebelik döneminde sağladığı faydalar yanında insan sağlığı açısından da pek çok yararları mevcuttur. İşte bitter çikolata yemenin diğer faydaları;

  • Aspirin benzeri bir şekilde kan sulandırıcı etkisi olduğu biliniyor.
  • İçerdiği flavonoidler ile kalp damar sağlığını koruyucu etkisi yüksektir.
  • Yaşlanma etkilerini geciktirmesi nedeniyle kakao tüketilmesi ya da kakao yağının lokalize kullanılması öneriliyor.
  • En çok bilinen etkisi ile beyindeki endorfin seviyeleri artırarak mutluluk sağlaması.
  • Endorfin seviyesindeki artış ise genel olarak keyif verir.
  • Endorfin vücudun kendi doğal ağrı kesicisidir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.