Çığır Açan Bulgu: Bu Vitamin Düşük ve Doğum Kusuru İhtimalini Azaltıyor!

Çığır Açan Bulgu: Bu Vitamin Düşük ve Doğum Kusuru İhtimalini Azaltıyor!
09 Ekim 2017

Avustralya'da yapılan bir araştırma, hamilelikte yeterli b3 vitamini alımının düşük ve doğum kusuru riskini azalttığını ortaya çıkarttı!

Avusturalya'da yapılan bir araştırma, hamilelikte B3 vitamini yeterli oranda almanın düşük ve doğum kusuru ihtimalini ciddi derece azalttığını ortaya çıkarttı! Bu yeni bulgu, milyonlarca anne adayının sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesinde yardımcı olabilir!  

Hamilelikte B3 Vitamini Düşük ve Doğum Kusuru Riskini Azaltıyor!

  Çığır Açan Bulgu: Bu Vitamin Düşük ve Doğum Kusuru İhtimalini Azaltıyor!  

Gebelikte B3 Vitamininin Eksik Olması Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

  Avustralya Sdney'deki Victor Change Enstitüsü'nün yaptığı araştırma, hamilelikte B3 vitamini almanın düşük ve doğum kusurları ihtimalini azalttığını ortaya koydu. Sonuçları New Englans Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırma 12 yıl sürdü. Yapılan çalışma ile gebelikte B3 vitamini eksikliğinin, bebeğin ve organlarının anne karnındaki gelişimini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Araştırmanın başındaki isim Prof. Sally Dunwoodie, bu araştırma ile NAD (nikotinamid adenin dinükleotid) eksikliğinin doğum kusurları ve düşükle bağlantısının ilk kez ortaya çıkarıldığına dikkat çekti. Araştırmacıların çalışmaya olan inancını arttıran en önemli şey ise, hücrelerin B3 vitaminin bir türevi olan nikotinamidden senteztenmesi oldu.   Çığır Açan Bulgu: Bu Vitamin Düşük ve Doğum Kusuru İhtimalini Azaltıyor!   Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim Prof. Bob Graham ise bu yeni bulgunun dünyadaki milyonlarca hamile kadına yardımcı olabileceğini ifade etti. Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt ise yaptığı yaptığı açıklamada, Avustralya'da her dört kadından birinin düşük yaptığını, bu sebeple söz konusu çalışmanın 'çığır açıcı' nitelikte olduğunu söyledi.Dünya genelinde 7.9 milyon bebeğin çeşitli nedenlerle organ gelişimini tamamlayamaması sebebiyle kusurlu doğduğu düşünüldüğünde, çalışmanın ileride gerçekten de milyonlarca kadına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Fakat bazı uzmanlar, çalışmanın sadece fareler üzerinde denendiğine, insanlar üzerinde de denenmeden çok iyimser olmamak gerektiğine dikkat çekti.  

B3 Hangi Besinlerde Bulunuyor?

B3 vitaminin doğal kaynakları arasında başta kırmızı et olmak üzere tavuk, ton balığı, ceviz, mantar, ayçiçeği ve avokado geliyor. B3 vitaminin günlük alınması gereken dozajı çocuklarda 2-12 mg arası, kadınlarda 14 mg, erkeklerde 16 mg iken hamile ve emziren kadınlarda 18 mg'dır.   Diğer güncel haberlerimiz için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah