Hamilelikte Adaçayı İçmek Neden Zararlı?

Hamilelikte Adaçayı İçmek Neden Zararlı?
03 Aralık 2018

Hamilelikte adaçayı içmek zararlı mı? Adaçayı düşüğe neden olur mu? Gebelikte tüketilmesi pek önerilmeyen adaçayı ile ilgili tüm merak ettikleriniz yazımızda!

Hamilelikte Adaçayı İçmek Zararlı mı?

Bir anne adayı olarak gebeliğimizde, hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışırız. Özellikle bebeğimizin sağlıklı gelişimi için beslenmemize her zamankinden fazla dikkat eder, şifasından faydalanmak için bitkilere yöneliriz. Peki ama, her bitki gebelik döneminde tüketmek için uygun mu? Fayda görmek isterken, tam tersi bir etki ile karşılaşmamız mümkün mü? Mesela adaçayı… Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle günlük yaşamda sık sık tercih ettiğimiz adaçayı, gebelik döneminde fitoöstrojen bir etki gösterebilir. Bu da gebeliğin ilk aylarında düşük, ilerleyen aylarında ise erken doğum riskini arttırabileceği için uzmanlar, hamilelerin adaçayı tüketmesini önermezler.

Özellikle Sakinleştirici Etkisinden Dolayı Günlük Hayatta Sıkça Tüketiliyor

Adaçayı, faydası saymakla bitmeyen mucizevi bir bitkidir. Özellikle yatıştırıcı etkisi ve sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı olması nedeniyle, genç/yaşlı herkes tarafından tüketilen bir bitkidir. Asırlardır şifasından faydalanılan adaçayı, içeriğindeki zengin mineraller sayesinde antioksidan kapasitesi yüksek bir bitkidir. Kış aylarında gribal belirtilerin ortadan kalmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını arttırması, düşük tansiyonlu kişilerde tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Gördüğünüz gibi, adaçayının insan vücudu için sayısız yararı bulunmaktadır. Fakat, gebelik döneminde adaçayı tüketmemeniz için de bir bu kadar sebep var!

Hamilelikte Adaçayı İçmek Neden Zararlı?

İçindeki Bileşenler Östrojen Hormonunun Artmasına Neden Oluyor

Adaçayı, içindeki aktif bileşenler sebebiyle fitoöstrojen bir etki gösterebilir. Östrojen hormonuyla benzer özellikler gösteren fitoöstrojenin dikkatli tüketilmesi gerekir. Fitoöstrojenler, östrojen salgılanmasını tetikleyebileceğinden, kişilerde östrojen hormonu fazlalığına sebep olabilir. Bu durumunda gebelik döneminde pek çok yan etkisi olabilir.

Hamilelikte Östrojen Hormonu Fazlalığının Yan Etkileri

Gebelik döneminde östrojen hormonu, normalin neredeyse 50 kat üzerine çıkar. Hormon seviyeniz bu kadar artmışken, onun salgılanmasını tetikleyecek bir bitki tüketmeniz, bir dizi sorunu beraberinde getirebilir. Örneğin;

  • Östrojen hormonu fazlalığı, vücutta su ve tuz tutulumunu arttırır. Bu da vücudunuzda ödem birikmesine neden olur.
  • Vücutta biriken aşırı ödem, akciğerde pıhtı oluşmasına yol açabilmektedir.
  • Vücutta ağrı ve krampları uyararak, var olan ağrılarını şiddetlendirebilir.

Adaçayı Tüketmenin Gebelik Döneminde Olası Yan Etkileri

Adaçayı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi östrojen seviyesine etki edebileceğinden, gebelik döneminde tüketilmesi riskli bir bitkidir. Risklerini iki başlıkta sınıflandırabiliriz.

1)İlk aylarda düşüğe neden olabilmektedir.

2)Son aylarda erken doğum riskini arttırmaktadır.

Bunlara ek olarak; mide bulantısını arttırabilir, ağız kuruluğuna oluşabilir veya düşük kan şekerine neden olabilir.

Hamilelikte Adaçayı İçmek Neden Zararlı?

Hamilelikte Adaçayı İçmek Düşüğe Neden Olur mu?

Gebeliğin ilk ayları, düşük riski açısından en tehlikeli aylardır. Çünkü bu dönemde vücut kimyanız değişir, hormon seviyelerinizde farklılıklar oluşur ve vücudunuz bebeğiniz için gerekli ortamı hazırlamaya çalışır. Östrojen hormonu da bu sürecin önemli bir parçası olarak bebeğin rahim iç duvarına tutunmasına yardımcı olur. Adaçayının içinde yer alan Thujone maddesi ise rahmin gevşemesine sebep olabilir ve düşük riskini arttırabilir. Bu nedenle özellikle ilk aylar adaçayı tüketmeniz tavsiye edilmez.

Gebeliğinde adaçayı tüketen kadınlar üzerinde kesin sonuçlara varılmış bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Ancak Amerikan Gebelik Derneği, yaptığı yüzeysel çalışmalar neticesinde hamileleri, adaçayı tüketmemeleri konusunda uyarıyor. Bununla birlikte ökseotu, biberiye, sinameki, melisa, kedi otu ve aloe vera bitkilerinden de bu dönemde uzak durulması gerektiği belirtiliyor.

Son Aylarda Erken Doğum Riskini Arttırıyor

Doğum vakti yaklaşan anne adayları, yaşadıkları heyecan ve stresten dolayı biraz gevşemek isteyebilir ve adaçayına sarılabilir. Ancak adaçayı, içindeki etken maddeler nedeniyle kasılmaları tetikleyerek doğum serüveninizin daha erken başlamasına neden olabilir. Bununla birlikte, doğuma yakın bir zamanda vücudunuzda östrojen seviyesi en yüksek seviyesine ulaşır. Son aylarınızda zaten artmış olan hormonunuz, fitoöstrojen etkisiyle olması gerekenden daha erken bir vakitte artış göstererek, sizi doğuma hazırlayabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.