Hamilelik Sırasında Kafeini Azaltmanın Yolları

Hamilelik Sırasında Kafeini Azaltmanın Yolları
01 Ocak 2017

Gebelik döneminde aşırı dozda kafein tüketimi bebeğinizin sağlığını etkileyebilir ama kahve tüketiminden de vazgeçemiyorsanız bu yazımız size göre.

Hamilelik Sırasında Kafeini Azaltmanın Yolları

Bilindiği üzere hamilelikte kafein tüketimi bebeğinizin standart doğum ağırlığının altında doğması ya da büyüdüğünde obezite hastası olması olasılığını artırır. Peki, sabahları kafein almadan güne başlayamıyorsanız bu kahveyi bırakmanız anlamına mı geliyor? Cevap hayır!     Günde 0.25 litre kahve tüketmek veya 0.35 litre çay tüketmenin doğacak bebeğinize hiçbir zararı yok. Tabi ki bu günde 1 litre kola içmeniz anlamına da gelmiyor. Ama az miktarda alınan kafein, bebeğinize ve hamilelik diyetinize hiçbir zarar vermez.

İyi ve Kötü Kafeinli Besinler

0.25 litre çekilmiş kahve 137 mg kafein içerir ve bu günlük kafein limitinizi aşmadan kafein tüketmenizi sağlar. Fakat bazı kadınlar, hamilelik dönemlerinde kahveyi mide bulandırıcı bulabilirler. Bundan dolayı çay daha iyi bir seçenek olabilir. Çayda kahveden daha az kafein bulunduğundan dolayı (0.25 litrede 26-48 mg arası) daha fazla çay içebilirsiniz. Hamilelik döneminin sonlarına doğru yaşanan mide ekşimesi için önerimiz ise kahve yerine yeşil çay içmenizdir.     Çikolatayı da unutmamak gerekli, çünkü çikolatanın içerisinde de kafein bulunur. Fakat aynı zamanda kasların rahatlamasını sağlayan magnezyum minerali de bulunur. Uzmanlar içerisinde daha fazla kakao ve daha az krema bulunduğundan dolayı bitter çikolatayı tavsiye ediyorlar.     Bunların dışında kafein için gazoz ve enerji içecekleri iyi seçimler olmayabilirler. Gerek kötü şöhretleri gerek ise kafein seviyelerinin yüksekliğinden dolayı hamilelik döneminde vücudunuza iyi gelmeyebilirler. Güçlü enerji içecekleri içerilerinde 200mg kafein içerirler ve bu günlük kafein limitinizin üzerindedir.

Doğal Enerji Vericiler

Eğer standart doğum ağırlığının altında bir bebek dünyaya getirme ya da çocuğunuzun obezite olması risklerine rağmen hala kafein almak istiyorsanız, birkaç yolu daha var. Yorgun hissediyor ve enerji içeceği ya da gazoz içmek istiyorsanız, bunun yerine biraz uzanıp uyku çekebilir veya kendinize masaj yaptırarak da yorgunluğunuzdan arınabilirsiniz.     Aynı zamanda şeker ve enerji ihtiyacınızı da meyvelerden karşılayabilirsiniz. Tarçın ile pişmiş elma, mango ya da ananas besin değeri bakımından oldukça iyi tercihler olabilirler.     Uzmanların da söylediği gibi, belirtilen miktarlardaki kafein hamilelik döneminde zararlı değildir. Fakat kafeinin yan etkisi olan susuz kalma, özellikle yaz aylarında başınıza oldukça fazla gelebilir. Bundan dolayı kafein alırken aynı zamanda büyük bir bardak su içmelisiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.