Hamilelerin Uyku İsteği Neden Artar?

Hamilelerin Uyku İsteği Neden Artar?
29 Kasım 2016

Gebeliğin heyecan dolu ilk haftalarında annelik heyecanı uykusuzluğa yol açabilir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde ise uyku, hamile kadın için çoktan vazgeçilmez olmuştur bile.

Hamilelerin Uyku İsteği Neden Artar?

Gebeliğin heyecan dolu ilk haftalarında annelik heyecanı uykusuzluğa yol açabilir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde ise uyku, hamile kadın için çoktan vazgeçilmez olmuştur bile. Bulantı ve kusmalar varsa uyku sırasında bu şikayetler belirgin olmadığından gebelikte uyku haline ve uykuya olan düşkünlük daha da çoğalır. Eşi ve yakınındakiler nasıl bu kadar uyuyabildiğini anlamaya görsün, o çoktan yastığı düşlemeye başlamıştır. İlk 6 ay bu şekilde geçer. Peki, Hamilelerin uyku isteği neden artar?

Peki, gebe kadının uyku isteği neden artar?

Gebelik döneminde vücut hormonal değişikliklerle birlikte psikolojik değişimler de geçirir bu durum doğrudan uyku düzeni üzerinde de etkilidir. Kadınların üreme sistemini düzenleyen ve sakinleştirici etkiye sahip progesteron hormonu gebelik süresince yükselir ve aniden bastıran uyku hali gün içinde yorgun hissetmeye yol açabilir. Gün içinde etkili olan uyku hali gece uykusunu da alamamaya neden olabilir. Bulduğunuz her fırsatta dinlenmek, mini uyku kaçamakları kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacağını unutmayın.

Kaliteli uyku için:

Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren doktorunuzun da onayını alarak sol tarafınıza yatma egzersizleri yapabilirsiniz. Gebeliğinizin ilerleyen zamanlarında bebeğinize iyi bir kan dolaşımı sağlayacak ve beslenmesini geliştirecek, ayrıca sizin böbreklerinizin sıvı atımına yararı olacak doğru yatış tekniği sol tarafa doğru dönülerek yapılan uykudur. Elbette sağ tarafınıza da yatarak her iki tarafınızı da dinlendirebilirsiniz.  

Gebeliğiniz İlerledikçe Daha Sık Uyku Düzensizliği Yaşayabilirsiniz

Gebeliğiniz ilerledikçe uyku düzeninizde daha sık düzensizlikler yaşayabilirsiniz. İlk aylarda hissettiğiniz uykuya hasret anlarınız vücudunuzdaki hormonal dengenin sağlanmasını ile birlikte ortadan kalkar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.