Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller

Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller
05 Nisan 2017

Uzmanlar tarafından bebek planlayan anne adayları için bazı besinlerin tüketilmesinin hamile kalma da destekleyici etkisinin olacağı belirtilmektedir.

Güzel geçen evliliğinizi  taçlandıracak olan bebek planınızı yapmaya başladığınızda hamile kalmanız için yapacağınız pek çok fiziksel ve ruhsal hazırlık yanında fayda sağlayacak bazı besin ve vitaminlerin de olduğu konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir. Uzmanlar, hamilelik planı yapan kadınların gerekli bazı mineral ve vitaminleri genellikle hap şeklinde tüketilmesi yerine besin olarak tüketilmesinin daha faydalı olacağı belirtmektedirler. İşte o besinler ve tüketilmesi gereken vitamin & mineraller.

B vitamini içeren besinler tüketin...

Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller   

Hamilelik sürecinde ihtiyaç duyulan progesteron hormonunu artırmaya  yardımcı olduğu ifade edilen b vitamini, en çok yumurta sarısı, kırmızı et, balık, tavuk, nohut, kepekli tahıl ürünleri ve yeşil yaprakları sebzelerde bulunmaktadır. Uzmanlar B vitamini muhteva eden tüm besinlerin yumurtlama sürecini hızlandırmaktadır.  

Bromelain enzimi

Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller   

Etten alınan proteinlerin vücutta kullanılır hale gelmesini sağlayan bromelain enzimi en fazla ananasta bulunduğu belirtilmektedir. Bu enzimin doğru şekilde tüketilmesinin yumurtlamanın gerçekleştiği dönemde yumurtanın implantasyonuna (ceninin rahim duvarına tutunması) yardımcı olduğu belirtilmektedir. Hamilelik planlayanlar için bu enzimin tüketilmesi uzmanlar tarafından oldukça önemli olarak nitelendirilmektedir.      

Koenzim minerali

Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller   

Koenzim minerali özellikle spermlerin ve yumurtanın ilerleyen yaşlarda azalmasını önlemeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar bu mineralin aynı zamanda kalp sağlığı içinde önemli olduğunun altını çizmektedirler. Koenzim Q10, en çok kırmızı ette, balık ve yumurtada, yeşil yapraklı yiyecekler, yağlı tohumlar ve meyvelerde bulunmaktadır. Bitkisel besinler içerisinde bu maddeyi en fazla bulunduranlar çilek, portakal, karnabahar ve susam tohumunda bulunmaktadır. Bunlarla birlikte; yürek, balık, taşlık gibi hayvan organlarının yer aldığı besinlerde fazla miktarda koenzim bulunmaktadır.  

Omega 3 tüketin

Hamilelik Planlayanların Tüketmesi Gereken Vitamin ve Mineraller   

Yapılan araştırmalar sonrasında, Omega 3 yağ asitlerinin anne adayının rahmindeki kan akışını artırarak yumurtanın serbest kalmasını sağladığı belirtilmektedir. Aynı zamanda hormonları dengelediği de belirtilen Omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin; keten tohumu yağı, somon, Keten tohumu, uskumru, tavuk, hamsi, ringa ve cevizde bolca bulunduğu ifade edilmektedir.   

Hamilelik Öncesinde Yanıtlamanız Gereken 12 Önemli Soru ve detayları için tıklayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah