Güvenli Gebelik Koşusu İpuçları

Güvenli Gebelik Koşusu İpuçları
26 Ekim 2016

Gebelik döneminizde koşu yapmak sizi olumsuz etkilemesin, bunu mükemmel bir egzersiz yöntemine dönüştürebilirsiniz.

Güvenli Gebelik Koşusu İpuçları

Birkaç önlem alarak gebelikteki koşunuzu mükemmel bir egzersiz yöntemine dönüştürebilirsiniz. Deneyimli bir uzak mesafe koşucusu da olsanız otobüs yakalamaya yetecek kadar deneyimi olan biri de olsanız doğru yöntemle yaptığınızda koşu sizi mutlu ve sağlıklı tutacak bir egzersiz türüdür. Eski maratoncu, koşu eğitmeni ve iki çocuk babası Chris Heuisler, “Gebeyken aktif kalmak hem ruh halinizi düzenleyecek hem de bebeğinize yararı dokunacak bir şeydir. Ama bedeninizi dinlemelisiniz, çünkü kendinizi ne kadar zorlayıp zorlamayacağınızı ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.” diyor. İşte yollarda güvenli olmanız için gereken birkaç ipucu burada:

Koşun, Yarışmayın

Daha hızlı koşmak ve kendinizi azıcık da olsa zorlamak size heyecan verebilir ve motivasyonunuzu artırabilir, ama nefes nefese kalmayan çok deneyimli bir koşucu değilseniz gebelik bunu yapmak için çok da iyi bir zaman olmayabilir. Eğer nefes nefese kalıyor ve kalp atışlarınız size normalin dışında geliyorsa, bebeğinizin de aynı şeyleri deneyimlediğini aklınızda tutmanız gerekir. Eğer 5 kilometrelik bir koşuya çıkacaksanız ve kendinizden eminseniz tabii ki böyle bir şeye kalkışabilirsiniz ama aklınızda bulundurmanız gereken şey bebeğinizin sağlığı ve iyiliği olmalıdır.

Bu İşte Yeniyseniz Temkinli Başlamakta Yarar Var

Eğer daha önce hiç aktif biri olmadıysanız ve gebelikte buna başlamaya karar verdiyseniz çok yoğun bir egzersiz programına başlamak sizin için mantıklı olmayacaktır. Ama tabii ki gebeliğinizde daha aktif olmak size iyi gelecektir. Başlangıç için yürüyüşü seçebilirsiniz. Eğer bu sizi iyi hissettiriyorsa ve meraklıysanız hafif koşu ya da daha hızlı bir yürüme programını deneyebilirsiniz.

İstikrarlı Olun

Vücudunuzu güçlendirmek koşudaki kazaları ve olası acıları minimuma indirmek için çok yararlı bir yöntemdir. Gebeyken vücudunuzun merkezi dengesi değişir, bu yüzden bu konuda istikrarlı olmak sizi incitmeden, düşmekten ve kaymaktan kurtarabilir (aynı zamanda hormonlarınız değiştiği için kıkırdaklarınızdaki yumuşama sizi kazalara daha hassas bir hale getirir). En çok önerebileceğimiz hareketlerden biri kuş-köpek duruşudur. İki bacağınız ve iki kolunuz üstünde durun, bacaklarınız omuz seviyesinde açın ve el bileklerinizin omuzlarınızın tam altında yerleştiğinden emin olun. Dengenizi korumaya çalışarak sağ kolunuzu ve sol bacağınızı aynı anda kaldırarak yere paralel şekilde havada kısa bir süreliğine tutun. 1-3 set halinde 10-12 kere tekrar edin. Sağlam bir vücut çalışması doğumu kolaylaştıracaktır.

Egzersiz Kıyafetlerinizi Yenileyin

Gebelikte genişleyen bacaklarınız daha önce kullandığınız ayakkabılarınıza sığmayabilir ve bu sizi çok rahatsız edebilir. Aynı zamanda sıkan ayakkabılarla gezdiğinizde kazaya uğrama oranınız da artabilir. Bu yüzden gebelikte daha önce kullandığınız ayakkabı numaranızdan daha büyük numarada ayakkabı seçmeniz size çok büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.