Gebelikte Tüketmeniz Gereken En Önemli Besin Öğesi: Folik Asit

Gebelikte Tüketmeniz Gereken En Önemli Besin Öğesi: Folik Asit
18 Kasım 2016

Yeterince folik asit tüketimi, doğum sırasında oluşan özürlülüğü ve erken doğumu önlemek için çok önemlidir.

Gebelikte Tüketmeniz Gereken En Önemli Besin Öğesi: Folik Asit

Yeterince folik asit tüketimi, doğum sırasında oluşan özürlülüğü ve erken doğumu önlemek için çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı olması için her şeyi mükemmel bir şekilde ayarlamak istiyorsunuz. Ama büyük ihtimalle en önemli besin ögesini atlıyorsunuzdur. Folik asitin ciddi doğum hatalarını ve erken doğumu önlediği bilinen bir gerçek.     1998’de İngiliz araştırmacı Nicholas Wald tarafından yapılan araştırmada, folik asidin sinir yolu kusurlarını azalttığı saptanmıştı. Bunun üzerine Amerika’da mısır gevreği üretiminde gevreğe folik asit de eklenmiştir. Bu da Amerika’da o dönem doğan çocuklarda yüzde 43 oranında sinir yolu hasarlarında azalma sağlamıştır.

Folik Asit Almaya Başlamalısınız

Folik asidin yararlarını tamamıyla gösterebilmesi ve bunu fark edebilmeniz için öncelikle yemek planınıza folik asidi de dahil etmeniz gerekir. Omurga ve beyinle alakalı hasarlar, gebeliğin ilk haftalarında görülmektedir. Sıklıkla da bu, kadınların gebe olup olmadıklarını bilemedikleri döneme denk gelir.     Gebeliklerin yüzde 50’si planlanmamış olduğu için uzmanlar, gebe kalabilme olasılıkları olan kadınların diyetlerine günlük olarak 400 ml folik asit eklemeleri gerektiğini belirtiyor. Gebeyseniz zaten günlük folik asit alımınız çok önemli. Gebe olduğunuz onaylandığı anda folik asit alımınız 600 miligrama çıkar. Doğum öncesi vitaminlerinin çoğu 800-1.000 mikrogram kadar folik asit içerdiği için günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bununla beraber, mısır gevreği, fasulye ve yeşillik tüketmeniz de önemlidir. Çünkü folik asit tükettiğiniz yemeklerden daha iyi bir şekilde emilebilir.

Doğum Kusurlarını Önlemek

Çıkık omurga, ömür boyu sürebilecek engeli de yanında getirir. Ayrıca bağırsak sorunlarını ve alt beden felcini de örnek verebiliriz. Anensefali (beyin yokluğu) ile doğan çocukların doğumdan biraz sonra ya da doğmadan önce öldüğü biliniyor. Ama bunun yanında gebelikten önce ve gebelik sırasında tüketilen günlük folik asit, bebeğinizde sinir yolu hasarı riskini yüzde 70 azaltır.     Başka bir araştırmaya göre, önerilen folik asit miktarını tüketmek bebeğinizin tavşan dudağıyla doğmasını üçte bir oranında önler. En önemli buluşlardan biri de düşük riskinin folik asitle önlenmesidir. Yeni bir araştırmada katılımcı 38 bin kadın, gebelikten en az bir yıl önce folik asit tüketimine tabi tutuldu. Erken doğumlar, 20. ve 28. hafta arası, yüzde 70; 28. ve 32. haftalardaki erken doğumlar ise yüzde 50 azalma gösterdi. Bununla beraber, folik asit hayat boyunca sürebilen hipertansiyonu ve preeklampsi riskini de azaltır.     Folik asidin yeni hücre oluşturma özelliği de var. Bu da karnınızda büyüyen bebeğiniz için çok önemli. Gebelik sırasında meydana gelen, kansızlık sorununu da alyuvar oluşturmaya yardımcı olan folik asit çözer.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.