Gebelikte Sıcak Basması ile Baş Etme Yolları

Gebelikte Sıcak Basması ile Baş Etme Yolları
08 Kasım 2016

Ah şu sıcak basmaları yok mu? Gebelikte, menopoz döneminde yaşanan şekle benzer ateş basmaları (sıcak basmaları) görülebilir. Ancak gebelikte sıcak basması ile enfeksiyonlara bağlı ateş yükselmesi karıştırılmamalıdır.

Gebelikte, menopoz döneminde yaşanan şekle benzer ateş basmaları (sıcak basmaları) görülebilir. Gebelikte sıcak basması ile enfeksiyonlara bağlı ateş yükselmesi karıştırılmamalıdır. Hamilelikte ateş basmaları, tamamen normal bir durumken ve tedavi gerektirmezken, ateş yükselmesi enfeksiyon belirtisidir ve tedavi gerektirir. Aralarındaki en önemli fark ise, ateş basması gelip geçicidir ancak enfeksiyonlara bağlı ateş yükselmesi aynen gebe olmayanlarda görüldüğü gibi kalıcıdır. Ateş basmaları birkaç saniye veya dakikalarca sürebilir.

Gebelikte Sıcak Basması Normal mi?

Hamilelikte hormonsal değişimlere bağlı olarak duygu farklılıkları yaşamaya başladığınızda, bir müddet gebelikte sıcak basması sıkıntıları da ara sıra baş gösterebilir. Hormon seviyelerinde oluşan düzenli değişimler, özellikle kadınlık hormonundaki değişimler geceleri sıcak basmalarına sebep olan nedenlerden bazılarıdır. Anne adaylarının yaklaşık olarak yüzde 10’u bu problemden şikayet etmektedir.

Hamilelikte gece sıcak basmalarıyla baş etmenin yolları nelerdir?

Gece uykusu sırasında ateş basması, hamilelikte en çok şikayet edilen durumlardan biridir. Çünkü geceleri ateş basmasına, gece terlemeleri olarak adlandırılan terlemeler de eşlik etmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken başlıca konu, geceleri nemli ya da sıcak ortamlarda uyumaktan kaçınılması ve uyunacak odanın serin olmasına özen gösterilmesidir. Pamuklu, terletmeyen, havalanabilen gece kıyafetleri seçilmeli, çok kalın battaniye ya da yorgan kullanmaktan kaçınılmalıdır. Gün boyu yenilen yiyeceklere de dikkat edilmesi gereklidir. Fazla tuzlu ve baharatlı gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Hamilelikte gece terlemelerinin çok olmasından dolayı sıvı kaybı da fazla olacaktır. Bu nedenle uyunurken mutlaka yanında sıvı bulundurulmalı, her uyanmada su içmek bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Gebelikte Sıcak Basması ile Baş Etme Yolları

Hamilelikte sıcak (ateş) basması hangi egzersizlerle geçirilebilir?

Gebelikte ateş basmalarında etkinliği saptanmış olan en önemli yöntem tabii ki düzenli egzersizdir. Özellikle yüzme en çok önerilen egzersizdir. Çünkü vücut ısısını düzenlemekte çok faydası olan ve tüm vücuttaki kasları çalıştırması açısından, tüm gebelik boyunca yaşayacağınız sıkıntıları da hafifletebilen en önemli spordur. Her tür sporda veya düzenli egzersizde, gebelikte çok ciddi terleme artışını göz önüne alarak susuz kalınmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Ancak herhangi bir spora başlamadan hekiminizin onayını almalısınız.

Hamilelikte ateşlenme ile sıcak basmasını karıştırmayın!

Hamilelik döneminde gelip giden sıcak basmaları oldukça normaldir ve ateşlenme ile sıcak basması arasındaki fark iyi bilinmelidir. Ateşlenme bir enfeksiyon habercisi olabilir ve hamilelikte yüksek derecede ateş tehlikeli olabilir. Ateşiniz 38 derecenin üzerinde ise mutlaka hekiminize başvurun.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.