Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum

Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum
26 Eylül 2017

Hamileliğinizde riskli sayılan bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir zamanda panik yapmamalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Hamilelik;  anne adayının farklı bir maceraya atıldığı, değişik deneyimler yaşadığı 9 aylık bir süreç olarak değerlendirilebilir. Bebeğinize bir an önce kavuşma arzunuzu düşününce, aslında çok da kısa olmayan bu dönemde, bazı ufak sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Aşağı değindiğimiz bu ufak sıkıntılar, gebelikte riskli durumlar olarak nitelendirilse de aslında hepsinin kontrol altına alınabildiğini unutmayın...  

Gebelikte Riskli Durumlar

 

1)Kanama

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamilelik döneminde vajinal kanamalar, en fazla dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Hamileliğin ilk aylarında üstüne görme denilen ve fetüsün rahime tutunmaya çalışmasından dolayı gerçekleşen kanama normal kabul ediliyor. Ancak, hamileliğin 3. ayından sonra gerçekleşen kanamalar ve bu kanamalara eşlik eden kasık ağrıları varsa, hekiminizle görüşmelisiniz.  

2)Aşırı Kusma

Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamileliğin ilk aylarında görülen sabah bulantılarını neredeyse her kadın yaşar. Fakat gebeliğin son aylarında da aşırı kusma durumunuz devam ediyorsa doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Mide veya bağırsak problemleri söz konusu olabilir.  

3)Vücutta Şişme

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamileliğiniz boyunca el ve ayaklarınızda ödem oluşması beklenen bir durumdur. Fakat göze çarpacak kadar vücudunuzda bir şişlik söz konusuysa hekiminize başvurmalısınız. Bu durum, hamileliğe bağlı preeklampsinin belirtisi olabilir.  

4)Şiddetli Karın Ağrısı

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamileliğiniz sırasında rahmi yerinde tutan bağlarda gerilmeler görülebilir ve kasık ağrıları hissedilebilir. Bu durum normal karşılanır. Fakat 8. haftadan önce şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız, dış gebelikten şüphelenilebilir. Dolayısıyla hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilir.  

5)Yüksek Ateş

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Gebelikte ateşin 37,5 dereceyi geçmesi tehlikeli karşılanır. Hamilelikte yüksek ateşin nedeni enfeksiyon olabileceği gibi, susuz kalmak da gebelikte yüksek ateşe neden olur. Yüksek ateş, anne ve bebek için acil tıbbi müdahale gerektirebileceğinden, böyle bir durumla karşılaştığınızda ihmâl etmemeli ve en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz.  

6)Sulu Akıntı ve Aşırı Kanama

Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum  

Hamileliğin son dönemlerinde görülen sulu akıntı ve aşırı kasılmalar, amniyon kesesinin açıldığına ve doğumun başladığına işaret ediyor olabilir.  

7)İdrar Yaparken Yanma Hissi

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamilelikte sık idrara çıkmak, hatta idrar kaçırmak normal karşılanır. Ama idrarınıza kötü koku, renk değişimi, yanma hissi ve kasıkta ağrı da ekleniyorsa hekimle görüşmelisiniz. Tüm bunlar vajinal enfeksiyonlara işaret ediyor olabilir.  

8)Görme Bozuklukları

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Gebelikte görme bozuklukları yaşamanız, göz hastalıkları ile ilgili olabileceği gibi gebelik zehirlenmesi dediğimiz preeklampsinin belirtisi de olabilir. Bu nedenle ihmâl etmemeniz gereken riskli bir durum olarak kabul ediliyor.  

9)Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissi

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Hamileliğiniz boyunca vücut kütlenizin artması ve yaşadığınız hormonal değişimler sizi biraz halsiz ve yorgun hissettirebilir. Fakat bu halsizlik hali, günlük hayatınızı etkiliyor ve bir şey yapamaz hâle getiriyorsa, hekiminize danışmalısınız. Hamilelikte aşırı halsizlik; kalp ve solunum rahatsızlıkları, hipotiroidizm ve kansızlık ihtimalini akla getirebilir.  

10)Fetüste Hareketsizlik

  Hamilelikte Riskli Sayılan 10 Durum   

Bazen bebeğiniz yalnızca hareketsiz durmak istiyor olabilir, hemen panik yapmamalısınız. Bir bardak meyve suyu içip sol tarafınıza uzanın. Bir süre sonra hareket ettiğini hissedeceksiniz. Fakat bunları yaptığınız halde hareketsizlik 1 saatten fazla sürüyorsa, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.