• gebe.com
  • /
  • Gebelikte Sıkı Sıkı Sarılmanız Gereken Yiyecekler!

Gebelikte Sıkı Sıkı Sarılmanız Gereken Yiyecekler!

Gebelik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler bulunur. İşte gebeliğin o süper yiyecekleri!

Gebelikte Sıkı Sıkı Sarılmanız Gereken Yiyecekler!

Gebelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

İşte gebeliğin o süper yiyecekleri...

Kuru kayısı

1Bir avuç kuru kayısı günlük demir ihtiyacının %10’unu karşılar. Ayrıca gebelik döneminde hassas hale gelen bağırsakları da korur. Zengin folik asit, kalsiyum, potasyum ve magnezyum kaynağıdır.  

Karbonhidratlar

2Karbonhidrat yönünden zengin olan besinler size enerji verecektir.  Ancak beyaz ekmek, pirinç ve makarna yerine kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Kompleks karbonhidratlar, özetle sağlıklı karbonhidratlar olarak değerlendirilir. İçinde siz ve bebeğinizin ihtiyacı olan lif, vitamin ve mineraller barındırır. Tahıllı ekmek, sebzeler ve meyveler, esmer pirinç, kinoa veya yulaf kompleks karbonhidratlara en iyi örneklerdir.

Mısır gevreği

3 Folik asit ve vitamin yönünden zenginleştirilmiş mısır gevreklerini tercih edin. Günde bir kasede 100 mcg folik asit bulunur.  

Muz

4 Potasyum hazinesi olan muz, vücutta sıvı tutulmasını önler. Ayrıca uykusuz gecelerde birebirdir.  

Süt ve süt ürünleri

5 En büyük kalsiyum deposu olan süt ve süt ürünleri bebeklerin kemik gelişimi için çok önemlidir. Günde ortalama 3 porsiyon süt ürünü tüketmeye çalışın. (yoğurt, peynir, süt)

Tofu

6

Et yemeyenler için protein almanın en lezzetli yollarından birisi olan tofu, kalsiyum, magnezyum, demir, A vitamini ve K vitamini bakımından da zengindir. Bu mineral ve vitaminler ise özellikle doğumdan sonra kanın pıhtılaşması için önemlidir.  

Çilek

7

C vitamini bakımından zengin olan çilekte, beta karoten, potasyum ve folik asit bulunur. Çileği demir içeren bir besin ile birlikte tercih ettiğiniz takdirde, içindeki C vitamini demir emilimini destekleyecektir.  

Brokoli

8

Kalsiyum, kemik gelişimi için gerekli olan folik asit ve magnezyum açısından zengindir. Besin değerlerini koruyabilmek için suda haşlamak yerine buharda pişirme yöntemini tercih edin.  

Yumurta

yumurta-diyeti İyi pişirilmiş yumurta protein, demir ve B12 vitamini bakımından zengindir. Vücuttaki hücrelerin gelişimi bakımından önem taşır.  

Kabak çekirdeği

10

Omega – 3 ve omega – 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca magnezyum, A, B, D, E ve K vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum ve çinko da içerir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.