• gebe.com
  • /
  • Gebelikte Kafein Tüketmenin Zararları Saymakla Bitmiyor

Gebelikte Kafein Tüketmenin Zararları Saymakla Bitmiyor

Gebelikte kafein tüketmenin zararları saymakla bitmiyor! Hamilelikte içilen kahve, plasenta aracılığı ile bebeğe geçiyor ve bebeğin kilosuna olumsuz etkilerde bulunuyor.

Gebelikte Kafein Tüketmenin Zararları Saymakla Bitmiyor

Kahve içerisindeki kafein, plasenta aracılığı ile bebeğe geçer ve bebeğin kilosunda düşüş meydana gelerek, bebek olması gerekenden daha az kiloda doğar. Bu sebeple uzmanlar, gebe kalmayı planlayan veya gebe olan kadınlar için mutlaka kahveyi bırakmaları çağrısında bulunuyor. Bırakılamıyorsa da günde en fazla 1 fincan içilmesi öneriliyor.

gebelikte kafein    

Kafein Bağımlılık Yaratıyor

İnsanların büyük bir kısmı için vazgeçilmez olan kahve, mutluluk hormonu salgılanmasını arttır. Bununla birlikte dinç kalmayı sağladığı ve uykusuzluğa iyi geldiği için insanlar tarafından sıklıkla tüketilir. Hem tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı hem de içindeki çeşitli maddelerden dolayı kahve, kişilerde bağımlılık yaratabiliyor. Fakat gebe kalmayı düşünen veya gebe olan kadınlar, mümkünse kahve tüketmemeli. Çünkü bebek için ciddi zararlar oluşturuyor.

Gebelikte Kafein Tüketmenin Zararları Saymakla Bitmiyor!

Hamilelik sırasında içilen kahve, plasenta aracılığı ile bebeğe geçiyor. Vücuda 200 gr kafein alındığında bebeğe kan gönderen plasentanın içindeki akım yüzde 25 azalıyor ve kafein bebeğe etki ediyor. Annelerin dikkat etmesi ve önemsemesi gereken nokta da burada başlıyor. Anne adayının kafein yıkımını sağlayan metobolizma, bebekte bulunmuyor. Dolayısıyla yıkımı sağlanamayan kafein, bebekte yüksek miktarlarda bulunabilir. Burada annenin metabolik özellikleri de önemlidir. Bazı anneler kafeini hızlı bir şekilde metabolize edip yıkarken bazı anneler daha geç metabolize edebilir. Bu da bebeğe geçen kafein oranını etkilemektedir. Yani anne adayları aynı kafein miktarını alsalar da bebeklerine farklı miktarlarda kafein geçebilir.  

 gebelikte kafein  

Kafeinin Bebeğin Kilosuna Etkisi

Uzun süre kafein alan anne adaylarının bebeklerinde kilo kaybı ve gelişme geriliği olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu konuda yapılan bilimsel bir araştırmaya göre; anne adayının aldığı kafein miktarı arttıkça, bebeğin gelişme geriliğinin de aynı paralelde arttığı gözlemlenmiştir. Yine bu konuda uzmanlardan yapılan bir açıklamaya göre; annenin günde aldığı 200 gr kafeine karşı, bebeğin kilosunun 60 gr azaldığı görülmüştür.   Gebelikte bitki çayı tüketimiyle ilgili bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Nabi 1. Haberci, haber veren. 2. Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan. 3. Yüksek, yüce.