• gebe.com
  • /
  • Gebeler İçin Faydası Saymakla Bitmeyen 7 Yaz Meyvesi!

Gebeler İçin Faydası Saymakla Bitmeyen 7 Yaz Meyvesi!

Gebeler için en faydalı yaz meyvelerini sıraladık!

Gebeler İçin Faydası Saymakla Bitmeyen 7 Yaz Meyvesi!

Gebeler İçin En Yararlı Yaz Meyveleri

Doğal mı doğal, her damak tadına uygun, vitamin ve mineral deposu meyveler, gebelikte beslenme söz konusu olduğunda, listenin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hazır yaz geliyorken, biz de yaz gebelerine özel en faydalı meyvelerin listesini sizler için çıkartalım istedik! İşte, hem bebeğiniz hem de sizin için faydalı olan yaz meyveleri...


1)Karpuz

Yaz mevsiminin belki de en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz, hararet kesici ve serinletici etkisi ile kesinlikle bu listenin başında olmayı hak ediyor! Bolca A, B ve C vitaminleri içeren karpuz, çekirdeğindeki bol lif sayesinde de mutlaka gebelerin tüketmesi gereken bir meyvelerden... Ayrıca çoğu anne adayı karpuzun, gebeliğin ilk aylarında yaşanan sabah bulantılarına iyi geldiğini düşünüyor. Ancak karpuzun içindeki doğal şeker oranı düşünüldüğünde, dengeli yemekte fayda var. Özellikle diyabeti olan gebeler için riskli olabilir.

2)Kiraz

Şimdi sıkı durun! Eğer siz de diğer gebeler gibi geceleri uyuyamamaktan dert yanıyorsanız, hamileliğiniz yaza geldiği için çok şanslısınız! Çünkü lezzetli bir yaz meyvesi olan kiraz, içindeki melatonin (uyku hormonu) sayesinde daha verimli bir uyku geçirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, neredeyse günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kadar da C vitamini deposudur.

3)Armut

Gebelik döneminde yemesi güvenli olan ve vitamin/mineral bakımından oldukça zengin olan bir diğer yaz meyvesi ise armuttur. Armut, doğal bir folik asit kaynağıdır. Yeterli folik asitin de bebekte nöral tüp defekti gibi ciddi sağlık problemlerinin önüne geçtiği bilinmektedir.

*Folik asit bakımından zengin olan gıdalara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4)Mango

Lezzetli bir yaz meyvesi olan mango, tıpkı kiraz gibi C vitamini deposudur. Mangonun sindirim sistemine iyi geldiği ve kabızlığa karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca içindeki glutamik asitin enerji verdiği, konsantrasyonu arttırdığı saptanmıştır.

5)Kayısı

Kayısı, içerdiği A, C, E vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir sayesinde, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynar. 

6)Çilek

Yaz aylarında evinizden eksik etmemeniz gereken bir diğer meyve ise çilektir. Öncelikle, doğum kusurunu önlemeye yardımcı olan folat bakımından zengindir. Manganez içeriği sayesinde ise bebeğinizin güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar.

7)Avokado

Folik asit bakımından zengin olan bir diğer meyve ise avokadodur. Bununla birlikte anemiye karşı önlem almak için günde birkaç dilim yiyebilirsiniz. Avokado yalnızca vitamin ve mineraller bakımından zengin bir meyve değil, aynı zamanda tüketilen besinlerin emiliminde de etkin bir rol oynadığı yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.