Gebelikte Beslenme ve Önemi

Gebelikte Beslenme ve Önemi
20 Kasım 2016

Gebelik döneminde avokado, fındık ve doymamış yağ içeren vitaminlerin yanı sıra somon da omega-3 bakımından zengin olduğundan gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi için oldukça iyi bir besin kaynağıdır.

Uzmanlar, fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, gebelik dönemlerinde diyet yapan farelerin bebeklerinin normal kiloda doğduğunu gözlemlediler. Diğer laboratuvarlarda yapılan araştırmada, çok yağlı yiyeceklerin gebelik döneminde yenmesinin aşırı kilo, diyabet, kalp ve metabolizma düzensizlikleri riskini arttırdığı ortaya çıktı. Öyle görünüyor ki gebelik sırasında beslenme beyin, kalp ve birçok vücut fonksiyonunu etkiliyor.

Tüm besinler eşit yaratılmadı

Uzmanlara göre gebelik döneminde kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmak oldukça yararlı. Az yağlı et yiyebilirsiniz; ancak trans yağ barındıran tüm yiyeceklerden uzak durmalısınız. Gebelik döneminde avokado, fındık ve doymamış yağ içeren vitaminlerin yanı sıra somon da omega-3 bakımından zengin olduğundan gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi için oldukça iyi bir besin kaynağıdır.

Her çeşit sebzeyi yiyin

Son araştırmalar gösteriyor ki çocuk taşıyan kadınların neredeyse yüzde 50’si yeterli oranda sebze yemiyor. Uzmanların söylediğine göre her renkte sebze yemeniz sizin ve çocuğunuz için oldukça yararlı olacaktır. Önerdikleri sebzeler ise: "Brokoli, marul, domates, mısır, soğan, kabak, patates."

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.