Gebelikte Aşerme Neden Olur?

Gebelikte Aşerme Neden Olur?
20 Aralık 2016

Kadınlarda gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan aşırı istek durumuna aşerme denilmektedir.

Kadınlarda gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan aşırı istek durumuna aşerme denilmektedir. Gebelik sonrası vücutta artan östrojen hormonları bazı besinlerin aşırı derecede istenmesine yol açabilir. Mide bulantısı ise bu süreçte başlayabilir. Bu durum genellikle 13 hafta kadar sürebilmektedir. Fakat yaşanılan duygusal problemler sürecin uzamasına neden olabilmektedir.

Gebelikte Hangi Maddelere Karşı Tiksinti Duyulur?

Gebe kadınlar; alkol, sigara, sabun, deterjan, parfüm ve deodorant gibi maddelere karşı tiksinti duyabilmektedirler.

Gebelik Döneminde Neler Aşerilir?

Aşermelere genel olarak bakıldığında; yapılmış olan bir araştırmada gebe kadınların yüzde 40’ının tatlı bir şeyler, yüzde 33’ünün ise tuzlu kraker aşerdiği ortaya çıkmıştır. Baharatlı yiyecekleri arzu edenlerin oranı ise yüzde 17 civarındadır. Ardından yeşil elma, turunçgiller ve diğer ekşi yiyecekler ise bunların arkasından gelmektedir.

Aşerme Konusunda Ne Yapılmalı?

Aşerdiğiniz şeyler eğer ki sağlıklı yiyecekler ise bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat değil ise bunu bastırmaya çalışmalı ya da daha başka bir yiyecek ile yer değiştirmelisiniz. Örneğin; canınız dondurma istiyorsa bunun yerine de yağsız – donmuş yoğurt yiyebilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Her gün düzenli olarak kahvaltı yapın. Kahvaltıyı atlamanız aşermenizi kötüleştirebilir.
  • Düzenli bir şekilde egzersiz yapın.
  • Duygusal açıdan desteklendiğinizi hissetmelisiniz. Çünkü gebeliğinizde duygusal gel – gitleriniz oluyorsa, duygularınızı yiyeceklere yönlendirerek gereksiz yiyeceklerle gidermeye çalışmalısınız.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.