Gebelik İshalinin Sebepleri Nelerdir?

Gebelik İshalinin Sebepleri Nelerdir?
27 Ocak 2017

İshal genellikle ciddi değildir fakat eğer yüksek ateş, kusma ve şiddetli karın ağrısıyla birlikte görülüyorsa doktora görünmek gerekebilir.

Gebelik İshalinin Sebepleri Nelerdir? 

Kadınlar genellikle gebeliklerinin bir döneminde ishal problemi yaşarlar. İshal dışkının günde birkaç kez sulu bir şekilde yapılması durumudur. Gebelikte ishale, dış faktörler neden olabileceği gibi, gebelik hormonlarındaki artış da yol açabilir. İshal genellikle ciddi değildir fakat eğer yüksek ateş, kusma ve şiddetli karın ağrısıyla birlikte görülüyorsa doktora görünmek gerekebilir. Gebelik döneminde ishalin sebeplerinden birisi de gıda zehirlenmesidir. Gebe kadınlar bu durumda birkaç saat boyunca süren ateş ve ağrı yaşayabilirler ya da hastaneye gitmeyi gerektirecek bir bakteri enfeksiyonu geliştirebilirler. Gıda zehirlenmesi genellikle ateş ve titremeyle başlar, ishal, mide bulantısı, mide krampları ve susuz kalma ile devam eder. Bazı şiddetli durumlarda gebe kadın ishalle birlikte yoğun baş ağrısı ve boyun tutulması da yaşayabilir. Bunlar acil tıbbi gözetimi gerektiren durumlardır. Eğer ani başlayan mide krampı, ishal ve ağrı yaşanıyorsa sebep gıda zehirlenmesi olabilir ve kişi 24 saat içerisinde normale döner.  


Gebelik İshalinin Sebepleri Nelerdir?


Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar da gebelikte ishale yol açabilir

Mide virüsleri gebelik döneminde ishalin sebepleri arasındadır ve mide kramplarıyla beraber görülebilirler. Bir bebek taşımak gebe kadının vücuduna önemli miktarda stres uygular ve kişi mide ile ilgili bazı hastalıklara karşı savunmasız kalabilir. Mide virüsleri hafif ya da şiddetli geçirilebilir; gebe kadının bağışıklık sisteminin gücüne göre genellikle 1 ile 10 gün sürerler. Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar da gebelik sırasında ishale yol açabilir. Birçok kadında gebelik hormonu seviyelerinin artması mide sindirim sistemini rahatlatır ve yavaşlatır. Bu da ishali başlatabilir. Ayrıca birçok kadın doğum yapmadan hemen önce ishal şikayeti yaşayabilir. Bunun nedeni de bazı kadınlarda doğum yapmadan önce salgılanan yüksek miktardaki gebelik hormonlarıdır. Beslenmede yapılacak değişiklikler de gebelikte ishalin sebepleri arasında olabilir. Birçok kadın vücutlarında büyümekte olan bebeği daha iyi beslemek ve ona gereken vitaminleri sağlamak adına beslenmelerini değiştirerek daha fazla taze sebze ve meyve tüketmeye başlarlar. Eğer vücudun alışması için fırsat tanımadan beslenme çok hızlı değiştirilir ise mide bozulabilir ve ishal başlayabilir. Gebe kadınlar bazı gıdalara hassasiyet geliştirdikleri için şekersiz tatlılar ve diğer yapay gıdalar ishale sebep olabilirler. Ayrıca laktoz intoleransı olan kadınlar da gebelik dönemi süt ve süt ürünleri tüketimini artırırlarsa vücudun buna tepkisi ishal olabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.