Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler
01 Şubat 2017

Gebelik dönemi boyunca yiyip içtiklerinize normal zamanlarda ettiğinizden daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte size alternatif besinler:

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler

Gebelik dönemi boyunca yiyip içtiklerinize normal zamanlarda ettiğinizden daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte size alternatif besinler:  

Az Yağlı Yoğurt

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Kadınlar gebe oldukları bu dokuz ay boyunca yiyip içtiklerine çok dikkat etmelidirler. İşte gebelik döneminde beğenerek yiyeceğiniz ve enerji verecek bir besin kaynağı ise az yağlı yoğurttur. İçerdiği kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin, düşük yağlı yoğurt hem sizin hem de çocuğunuzun kemik yapısı için oldukça faydalıdır. Buna alternatif olarak süzme peynir de yiyebilirsiniz.  

Brokoli

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Vejetaryen olan anne adayları için son derece faydalı bir yiyecektir. B vitamini açısından oldukça zengindir. Gebe kadınların gün içerisinde alması gereken folik asit miktarı 400 mikrogramdır. Eksikliğinde doğum sırasında sıkıntılar yaşanabilir. Alternatif olarak lahana ve ıspanak yiyebilirsiniz.


Bonfile – Biftek

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Yağsız bir biftek gün içerisindeki çinko, protein ve demir ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bebeğinizin büyüme gelişmesinde önemli bir rol oynayan bonfile veya biftek gebelik döneminde çok önemlidir. Alternatif olarak tavuk eti yiyebilirsiniz.  

Tavuk Göğsü

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Protein bakımından zengin ve yağ oranı açısından düşük olan tavuk göğüsü sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için yapı taşıdır. Kas dokularını, hormonları, enzimleri ve antikorları korumak başlıca faydalarıdır. Alternatif olarak fasulye ve karides yiyebilirsiniz.  

Fasulye

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Kendiniz ve bebeğiniz için kan hücreleri yapımına yardımcı olacak en iyi besin maddesidir. Demir ve lif bakımından da oldukça zengindir. Alternatif olarak mercimek veya yeşil yapraklı sebzeler yiyebilirsiniz.  

Yumurta

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler D vitamini, protein ve kalsiyum açısından son derece zengin olan yumurta, anne adaylarına inanılmaz yarar sağlar. Metabolizmanın dengelenmesi için mutlaka yenmesi gerekiyor. Ancak sarısını atmayın. Çünkü D vitamini yalnızca sarısında bulunuyor. Buna alternatif olarak inek sütü kullanabilirsiniz.


Yulaf Ezmesi

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Enerji artırmak için yiyecek bir şeyler arıyorsanız yulaf ezmesinden iyisini bulamazsınız. Lif ve karbonhidrat bakımından zengindir. Enerji verici etkisinin yanı sıra vücuttaki sağlıksız yağ ve toksinleri de giderir. Alternatif olarak lifli tahıllar, buğday tohumu ve ceviz yiyebilirsiniz.


Tatlı Patates

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Hem severek yiyebileceğiniz hem de faydalı bir besin olan tatlı patates, beta karoten, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken enerji seviyesini de korur. Alternatif olarak baklagiller ve kabak yiyebilirsiniz.


Zeytinyağı

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Gebelik döneminde hormonlar için en gerekli şeylerden birisi de yağdır. Sağladığı E vitamini sayesinde kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olur. Gebe kadınların sağlamak zorunda oldukları 300 kalori içinde idealdir. Alternatif olarak soya yağı kullanabilirsiniz.  

Badem

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Çinko, sağlıklı yağ ve lif bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Günde yalnızca 24 tane badem yemek hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Alternatif olarak her türü fıstığı yiyebilirsiniz.  

Lahana

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Vejetaryen kadınların demir ihtiyacını karşılayacak zengin bir besindir. Sade olarak yenilebileceği gibi çorba ya da diğer yiyeceklere de katabilirsiniz. Alternatif olarak ıspanak yiyebilirsiniz.  

Domates

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Bacak kramplarından ya da yorgunluktan şikayet ediyorsanız potasyum içeren bu yiyecek tam sizin için. Güçlü bir antioksidan ve mineral içerir. Ayrıca sinir sistemini ve kalp fonksiyonlarını düzenler. Alternatif olarak patates ya da muz yiyebilirsiniz.


Deniz Somonu

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Balık yeme konusunda endişeli olabilirsiniz. Çünkü civa ve gıda zehirlenmesi oldukça ciddi bir sorundur. Ton balığı, uskumru ve kılıç balığını yerken daha dikkatli olun. Ancak taze bir deniz somonu mutlaka yemeniz gereken besinler arasındadır. Omega 3 ve D vitamini içermesinden dolayı gebelik esnasında ve sonrasında çok yararlı olacaktır. Ayrıca somondaki civa oranı da diğerlerine göre düşüktür. Alternatif olarak keten tohumu ve ceviz yiyebilirsiniz.  

Yağsız Süt

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Süt her insan için doğal bir sağlık ilacıdır. Ancak gebelik sırasında tüketimi daha düzenli olmalıdır. Yağsız süt ise anne adayları için tavsiye edilen biçimidir. D vitamini, protein, kalsiyum, B12 vitami bakımından zengindir. Alternatif olarak inek eti, tavuk ya da yumurta yiyebilirsiniz.  

Kepekli Ekmek

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Tam tahıllı gıdaları gebelik sırasında düzenli olarak almak gerekir. Protein, karbonat ve yağ metabolizması için yardımcı olur. Bunun için en kolay yol kepekli ekmek yemektir. Aynı zamanda B vitamini bakımından da zengindir ve tok tutar. Alternatif olarak makarna yiyebilirsiniz.  

Kuşkonmaz

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Folik asit bakımından zengin bir yeşil sebzedir. Doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olurken gebelik sırasındaki şişliği de alır. Alternatif olarak yeşil yapraklı sebzeler yiyebilirsiniz.  

Kavun

Gebelik Döneminde Tavsiye Edilen Yiyecekler Yaz günlerinin dayanılmaz meyvesi kavun hem serinletecek hem de A vitamini ihtiyacınızı giderecektir. Kalp ve göz rahatsızlıkları, bebeğinizin gelişimi için ise birebirdir. Alternatif olarak mango yiyebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.