Gebelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Gebelik Döneminde Dişlere Dikkat!
14 Aralık 2016

Hamile kalan kadınlarda diş eti rahatsızlıkları erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olmaya neden olma riski vardır.

Gebelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi diş eti rahatsızlıkları olan gebe kadınlarda erken doğum ya da düşük olabileceğini belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, gebelik döneminde diş bakımına dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti. Diş Hekimi Zafer Kazak, “Hamile kalan kadınlarda diş eti rahatsızlıkları erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olmaya neden olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutinin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir.” dedi. Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde görülen kusmanın ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, çürüklere ve hassasiyetlere sebep olabileceğini dile getiren Kazak, “Özellikle kusmayı takiben hemen dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu sebeple kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır.” diye konuştu. Gebelik döneminde özellikle de ilk dönemlerinde çürüklere ve ağızda oluşan asidik ortamda oluşabilecek diş aşınmalarına dikkat edilmelidir. Bu dönem içerisinde diş eti hastalıkları ve çürüklerin gelişmemesi için hijyen sağlanmalıdır. Gebelik sürecinde tükürüğün daha asidik özellikle gösterebildiğini belirten Kazak, “Bu durum dişleri çürüğe daha yatkın hale getirir. Doğru ağız bakımıyla yeni çürüklerin oluşumu engellenebileceği için anne adayının ağız bakımını gebelik öncesi düzene oturtmuş olması önemlidir. Diş eti sorunu nedeni ile diş etleri kanayan ve dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda diş eti hastalıkları ve çürükler gelişebilir.” ifadelerini kullandı. Kazak, çürük yapıcı özellikli gıdaların ve değişen beslenme alışkanlıkların sık tüketiminin diş çürüklerinin oluşma riskini artırdığını belirtti.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.