Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye
29 Ocak 2017

Sabırsızlıkla doğum anını beklediğiniz bebeğinizde, beslenmeye bağlı oluşacak riskleri en aza indirmek için hazırladığımız tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye

 Dengeli ve yeterli beslenmek sağlıklı olmanın en temel koşulları arasında yer alıyor. Gebelik döneminde yeterli ve doğru beslenme hem annenin hem de bebeğin gelişimi bakımından oldukça önem taşır. Anne karnındaki bebek, besinlerini annenin kaynaklarından karşılar. Bu nedenle gebelik döneminde annenin besin ve enerji ihtiyacı artar. Bu yazımızda, sabırsızlıkla doğum anını beklediğiniz bebeğinizde beslenmeye bağlı oluşacak riskleri en aza indirmek için sizlere hazırlamış olduğumuz tavsiyelere göz atabilirsiniz.  

1. Bol sıvı tüketin

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Bol sıvı tüketimi, annenin cilt kuruluğunu engeller ve enerjik olmasını sağlar. Gerekli olan sıvının alınması ise anne karnında elektrolit dengesi sağlar. Ağız yoluyla alınan besinlerin kan yoluyla bebeğe taşınmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak hemoroid ve kabızlık şikayetlerini de engeller. Gebelik döneminde vücutta su azalması da erken doğum ağrılarına neden olur. Yeterli su alımı için;

-Su içmek için susamayı kesinlikle beklemeyin

-Uyandığınız andan itibaren gün boyu belirli aralıklarla su için

-Her öğünde ve yatmadan önce bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin

-Taze sıkılmış meyve suları da sıvı tüketiminde tavsiye edilir.

2. Aç kalmayın

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Bebek gelişme döneminde annenin beslenmesinden zarar görmez. Anne ise, bebeğine ve kendisine yararlı olan hiçbir besinden kaçınmamalıdır ancak herhangi bir besine karşı isteksizlik ya da bulantı varsa bunları yemek için de kendini zorlamamalıdır. Aç kalan annede kandaki keton miktarının artması, bebeğin ilerideki nörolojik ve psikolojik gelişiminde sakatlık ve gerileme riskine; tansiyonun inip çıkmasına ve bayılmalara neden olur. Kan şekerinin düşmesi ile baş dönmesi, baş ağrısı ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkar.  

3. Sigara kesinlikle içmeyin!

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Gebelik döneminde sigara içmek bebeğin yaşamını riske atan bir etken. Sigara dumanında bulunan nikotin, karbon, zift ve kurşun; toksik ve kanserojendir. Kana karışan zararlı sigara dumanı annede ve bebekte olumsuz etkilere sebep olur. Gebelik döneminde sigara içen annelerde;

-Dış gebelik

-Erken doğum

-Hipertansiyon

-Su kesesinin erken açılması

-Sütün C vitamini seviyesini düşürmesi

-Düşük riski

-Bebeğin yeni doğduğu dönemlerde ölme riski

-Gebelik zehirlenmesi

-Bebekte, bronşit gibi üzücü sonuçlara neden olabilmektedir.

4. Alkol kullanmayın!

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Anne alkol aldığında alkol hızla kana karışır. Hızla kana karışan alkol plasentaya doğru gider ve bebeğin kanına geçer. Gebeliğin başlarında alınan alkolün bebek üzerinde ise toksik etkileri vardır. Bebeğin organ oluşumunda bozukluklara, sinir sistemi hasarlarına, düşük yapmaya ve hatta bebeğin ölmesine dahi yol açabilmektedir.  

5. Kafeinden uzak durun!

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Aşırı kahve yemeklerden hemen sonra tüketildiğinde bağırsaklardaki demirin emilimini azaltır. Gebelik veya emzirme döneminde kafein kalp, dolaşım ve sinir sistemini etkileyerek bebeğin kalp atışında ve solunumunda belirgin artışa neden olabilir. Alkol, kafein ve sigara gibi kanser riskini artırır, sıvı ve kalsiyum kaybına, doğumdan sonra öğrenme ve hatırlama güçlüklerine yol açabilir.  

6. İlaç kullanımına dikkat

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Annenin aldığı ilaç, bebeğin beslenme aracı olan plasentadan geçerek, bebeğin oluşmakta olan dokularında olumsuz etki gösterirler. Gebelik döneminde;

-İlk süreçlerde alınan alerji ilaçları doğumsal sıkıntılara neden olur

-Mide bulantısını engelleyici ilaçlar bebeğin dolaşım, iskelet ve sindirim sistemlerinde normal olmayan gelişime yol açabilir

-Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları doktor tavsiyesinde kullanmalısınız

-Vajinal temizleyiciler enfeksiyon ve düşük riskini arttırdığından kesinlikle kullanılmamalıdır.

7. Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Gazlı içeceklerden en çok tüketilen kolanın içinde bulunan maddelerden dolayı bebekte gelişim bozukluğu ya da bebeğin fazla kilolu olmasına, düşüğe ya da ölü doğuma neden olabilir. Annenin tükettiği her şey bebeğe ulaşabildiğinden dolayı bu tarz içecekler normal bir insanda oluşturacağı tüm etkileri bebekte de gösterebilir.  

8. Folik asit içeren besinler tüketin

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Folik asit annenin alyuvarlarının desteklenmesi bakımından alınması gerekir. Gebelik döneminde görülen kansızlığın başlıca nedeni folik asit yetersizliğidir. Ayrıca bebeğin omurga, beyin ve omurilik oluşumunda çok önemli bir rol oynar. B12 vitamini içeren balık, et, yumurta ve süt ürünleri ile birlikte folik asit kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler, tahıl, esmer ekmek, meyve ve meyve suyu bol bol tüketilmelidir.  

9. Vitamin açısından zengin olan besinler tercih edilmeli

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Gebelik döneminde annenin E vitamini ihtiyacı artar. E vitamini bebeğin doku gelişimi; hücre duvarı yapısı, alyuvar hücresi bütünlüğü için gereklidir. Eksikliğinde solunum yetersizliği, kısmi sarılık rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle E vitamini açısından zengin olan yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve bunlardan elde edilen yağlar, tahıl taneleri, sert kabuklu meyveler ve kuru baklagilleri tüketebilirsiniz. E vitamini dışındaki diğer vitaminlerde oldukça önemlidir. Tüm vitaminleri yeterli miktarda almaya özen göstermelisiniz.  

10. Gebelik döneminde uzak durmanız gerekenler

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

-Fazla baharatlı, tuzlu, şekerli ve yağlı hamurlu yiyecekler yenmemeli.

-Tatlı ve şekerleme

-Şekerli marmelatlar

-Gazlı ve şekerli içecekler

-Kızartmalar

-Aperatifler

-Çok fazla kahve ya da çay

11. Gebelik döneminde mutlaka tüketmeniz gerekenler

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Vitamin ve mineral kaynağı olan besinler tüketilmelidir.

-Süt, peynir, yoğurt, kalsiyum, protein

-Yeşil yapraklı sebzeler

-Yağsız kırmızı et

-Tavuk eti

-Sardalya

-Kepekli ekmek

12. Kahvaltı öğününü atlamayın

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Kahvaltı, gece uzun süren açlıktan sonra günün başlangıç öğünüdür. Kahvaltı yapmadığınız takdirde gün içerisinde kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Uzun süre aç kalan vücudun kan şekerindeki ani iniş ve çıkışlar bebeğin yeterli enerji almasını engeller. Bu nedenle gece boyu aç kalan bebeğinizi en kısa sürede doğru şekilde beslemelisiniz.  

13. Gebelik dönemi boyunca 9 – 13 kilodan fazla kilo alınmamalı

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Gebeliğe başlangıç kilonuzu not alın. Fazla kilo almamak için 2 – 3 saatlik aralıklarla beslenme düzeni kurun. Özellikle de tatlı isteğinizi kontrol altına alın. Sütlü tatlı, bitter çikolata, meyve salatası ve dondurma gibi tatlıları tüketmeyi tercih edin.  

14. Kalsiyum tüketiminizi ihmal etmeyin

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Kişinin kalsiyum ihtiyacı doğmadan önce başlar. Gebelik döneminde gelişmekte olan bebeğin güçlü kemik ve dişlerinin olması, kalp ve kas yapıları, sağlıklı sinir sistemi için kalsiyum gereklidir. Artar kalsiyum ihtiyacı karşılanmazsa, annenin kemiklerinde zayıflama ve bebekte ise gelişim geriliği ve nöbet geçirme olayları görülebilir. Kandaki kalsiyum düşüklüğü doğum sonrası kanama riskini de artırıyor. Kuru incir, tere, kuru fasulye, süt ürünleri, lahana, ıspanak, karnabahar, yumurta, kaşar peyniri, tulum ve içme suyu olduğu için gebelikte bu besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.  

15. Eğer ki mide bulantınız varsa

Gebelik Döneminde Beslenmeye İlişkin 15 Tavsiye 

Mide bulantılarına engel olunamadığı durumlarda mideyi bastırmak için galeta, ekmek ve leblebi gibi alternatifler bulundurun. Sabah kalktığınızda kahvaltı sürecine hazırlanırken atıştırın. Öğle yemeği için peynirli sandviç alternatifi bulantınızı kontrol etmek için size yardımcı olur. Ara öğünlerde; galeta, meyve, yoğurt, leblebi ve kuruyemiş tüketebilirsiniz. Salam, sosis ve abur cubur gibi zararlı ve karışık besinlerden uzak durun. Canınızın istemediği yiyecekleri yemek için kendinizi zorlamayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.