• gebe.com
  • /
  • Gebelik Döneminde Baş Ağrısı Normal mi?

Gebelik Döneminde Baş Ağrısı Normal mi?

Anne adaylarının gebelik döneminde en sık karşılaştığı durumlardan birisi olan baş ağrısı, bireyi daha stresli ve sinirli bir hale getirir.

Gebelik Döneminde Baş Ağrısı Normal mi?

Gebelik Döneminde Baş Ağrısı Normal mi?

Normal hayatta daha birçok insanın problemi olan baş ağrısına gebelik döneminde de rastlanır. Gebelikte baş ağrısı annede sinirlenmeye ve strese neden olur. Dayanılmaz baş ağrılarında ise zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Migren hastası olan anne adaylarını ise biraz daha zor bir gebelik dönemi bekliyor. Migren ilaçlarını doktorunuza danışarak kullanmalısınız ve eğer ki hiçbir zararı yoksa düzenli olarak kullanmak sizin için çok daha iyi olacaktır. Anne adaylarının gebelik döneminde en sık karşılaştığı durumlardan birisi olan baş ağrısı, bireyi daha stresli ve sinirli bir hale getirir. Gebelikte ortaya çıkan bu baş ağrısının en büyük sebebi ise gebelikte artışa geçen hormonlardır. Bu hormonlar progesteron ve östrojendir. Bu hormonların etkileri baş ağrısı yapacak ve bu ağrılar ise çok şiddetli olmadığı sürece korkmanıza gerek de yoktur. Anne adaylarının, hormonların etkisinin yanı sıra uykusuzluk, yeme alışkanlıkları, stres, yorgunluk ve kan şekeri değişiklikleri gibi nedenler de baş ağrısına neden olur. Az, yeteri kadar ve dengeli beslenerek bu durum önlenebilir. Anne adayları dinlenerek, egzersiz yaparak, karanlık ortamlarda derin nefes egzersizleri yaparak ve ılık duş alarak bu baş ağrılarının üstesinden gelebilir. Anne adayları baş ağrısını ilk kez yaşamasına rağmen çok şiddetli, ani başlayan, geçmek bilmeyen  ağrılar ve yanı sıra ateşin de yükselmesi durumunda mutlaka doktora gitmelidir. Kısacası gebelik döneminde baş ağrısı normal bir durumdur. Annede strese ve sinire yol açan baş ağrıları zaman zaman dayanılmaz olmaktadır. Üstelik annenin migreni de varsa anne adayının ağrısı çok daha katlanılmaz bir hal alır. Anne bu gibi dayanılmaz ağrılarda mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.