Gebeliğin Muhteşem Sonu

Gebeliğin Muhteşem Sonu
27 Ekim 2016

Bebeğinizle beraber yaptığınız güzel yolculuk artık neredeyse bitmek üzere... Uzmanlar hamileliğin nasıl muhteşem şekilde sonlandırılacağını belirttiler.

Bebeğinizle beraber yaptığınız güzel yolculuk artık neredeyse bitmek üzere... Peki hamileliğin en muhteşem sonu nasıl olur? İşte uzman görüşleri… Doğum, gelişimini tamamlamış ve artık dışarıda yaşayabilecek özellikleri kazanmış bebeğin, anne rahminden ayrılma olayıdır. Bu süreç, rahim kasılmalarıyla başlar. Bebeğin doğup, plasenta ve diğer doğum atıklarının da boşaltılmasıyla devam eder.  

Tarifi İmkansız Mutluluk

İnsanda gebelik 280 gün sürmektedir. Ancak tüm gebeliklerin sadece yüzde 5 kadarı beklenen günde sona erer. Gebe kadınların büyük bir kısmı ise, beklenen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta kadar önce doğum eylemine girer. Düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması ile başlayan sürece (anne adayı bunları sancı olarak algılar) eylem ya da travay adı verilir.  

Gebeliği Sonlandıran Faktörler

Bir gebeliğin normal yoldan sonlanabilmesi 3 ana faktöre bağlıdır. Bunlar rahime, bebeğe ve annenin kemik çatısına bağlı faktörlerdir. Bir başka deyiş ise güçler (rahim kasılmaları), yol (kemik yapı) ve yolcudur. Doğumun olabilmesi için rahim, düzenli aralıklarla rahim ağzını açabilmek için kasılmalıdır. Bu kasılmaların karşısında, rahim ağzının açılmasına engel bir durum olmamalıdır. Rahim açıldıktan sonra devam eden kasılmalar, bebeği rahim dışına itecektir. Bu itmenin sağlanması için bebek uygun pozisyonda olmalı ve yine önünde bir engel bulunmamalıdır. Son olarak bebeğin geçeceği yol ile bebek arasında bir uyumsuzluk söz konusu olmamalıdır. Örneğin; bebeğin yan ya da oblik durduğu durumlarda bu yoldan geçmesi mümkün değildir. Böyle bir durum varlığında normal doğum gerçekleşemez, sezaryen tercih edilir.  

Doğumun 3 Temel Evresi

  • Doğumun birinci evresi; rahim ağzında açılmaya neden olacak güçteki kasılmaların başlamasından rahim ağzının tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süredir.
  • Doğumun ikinci evresi; tam açık durumundan bebeğin tamamen doğmasına kadar geçen süreyi ifade eder.
  • Bebeğin tamamen doğması ile plasenta ve eklerinin bütünü ile atılmasına kadar geçen süreye de doğumun 3’üncü evresi denir.

Kasılmalar, günü yaklaştıkça artmaya başlar ve doğumun ilk işaretleri ile birlikte doruğa ulaşır. Her şey sona erdikten sonra anne ve babanın dünyadaki en önemli eseri olan bebek, kucağa alındığında, yaşanan bütün sıkıntılar, çekilen bütün ağrılar yerini tarifi imkansız bir mutluluğa bırakır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.