Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası
27 Ocak 2017

Gebelikte sorunlar olduğu kadar hormonlardaki değişiklikler de kendinizi iyi hissetmenize etkili oluyor. İşte size gebeliğin hiç bilmediğiniz 5 faydası.

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

Gebelik, hayatınızın en mucizevi olayı olsa da; mide ekşimesi, sabah bulantıları, sırt ve bel ağrıları gibi sorunları da beraberin de getiriyor. Sorunlar olduğu kadar hormonlardaki değişiklikler de kendinizi iyi hissetmenize etkili oluyor. İşte size gebeliğin hiç bilmediğiniz 5 faydası:

1- Regl ağrılarına son!

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

 Doğum yaptıktan sonra adet döngünüz yeniden başlar. Bu beraberinde daha az regl sancısı yaşama ihtimalinizi de getirir. Kimi kadınlarda gebelik ve doğum sonrasında regl sancılarının tamamen kesildiği görülmüştür. Ağrının azalması veya kesilmesinin nedeni tam olarak bilinemese de bu durumun iyi bir gelişme olduğu biliniyor.

2- Sağlıklı alışkanlıklar edinmek artık daha kolay

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası 

Gebelik, tüm kötü alışkanlıklarınıza elveda demeniz için bir fırsat. Ayrıca temiz hava alıp egzersiz yapmak için de tam bir motivasyon aracı olabilir. Bebeği için sağlıklı olma düşüncesi bile pek çok kadının gebelik ve gebelik sonrasındaki hayatlarını eskisine göre daha sağlıklı yaşamalarını sağlıyor.

3- Duyularınız güçleniyor

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası 

Gebelik döneminde pek çok duyunuz güçlenir. Tat alma duyusunun yanı sıra koku alma duyunuz da güçlenecektir. Koku alma duyusu sabah bulantılarına neden olsa da bu lezzetli yemekler seçmenizi de sağlıyor. Bazı uzmanlar, hassas koku alma duyusunun yüksek östrojen seviyesinden kaynaklandığını söylerken; kimileri de güçlü koku duyusunun, sigara ve bozuk yemek kokusu gibi anne ve bebeğin sağlığına zarar veren tehlikelerden uzak kalmasını sağladığını düşünüyor.

4- Daha keyifli cinsel yaşam

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

 Gebe kalmanız cinsel yaşamınızı sona erdirmeniz anlamına gelmiyor. Aksine bu dönemde daha çok zevk alabilirsiniz. Çünkü gebeliğin ikinci trimesterinde pelvik bölgesine kan akışı artar. Bu da cinsel birliktelikte daha çok hassasiyet ve daha büyük zevk anlamına gelir. Uzmanlar, kadınların pek çoğunun hayatları boyunca ilk kez gebelikte orgazm ve zincirleme orgazm yaşadığını belirtiyor. Gebelikte cinsel ilişki yaşamak pek çok kadının aklında soru işretlerine ve endişelere neden oluyor. Ancak uzmanlar gebelikle ilgili bir sorun olmadığı sürece tüm gebelik boyunca cinsel ilişki yaşanabileceğini vurguluyor. Bu dönemde yaşanan cinsel ilişki hem daha zevkli oluyor hem de kendinizi daha çekici hissediyorsunuz. Bunun nedeni hamilelik hormonlarının yanı sıra androjenlerin (kız ve erkek fetusların ikisi tarafından da üretilen erkeklik hormonları) libidoyu artırmasıdır. Gebelikte cinsel ilişkiye girmek konusunda endişelenmeyin. Sadece doktorunuzdan hangi pozisyonların uygun olduğunu öğrenmeniz gerekir.

5- Kanser riskini düşürüyor

Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

 Yapılan çalışmalar, gebeliğin yumurtalık ve meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda üç aydan daha uzun emzirmenin de yine meme kanseri riskini azalttığını belirtiliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.