Gebe Olduğunu Sandı Ama Nadir Görülen Hastalığa Yakalandı

Gebe Olduğunu Sandı Ama Nadir Görülen Hastalığa Yakalandı
20 Şubat 2017

Gebelik testi pozitif çıkan kadın 8 hafta boyunca bebek beklediğini sandı ancak kanamayla hastaneye kaldırılınca nadir görülen hastalığı anlaşıldı.

Gebe Olduğunu Sandı Ama Nadir Görülen Hastalığa Yakalandı

Bir sabah mide bulantısı ile uyanan Alice gebelik testi yaptı. 20 yaşındaki kadın test pozitif çıkınca doktora giderek teyit ettirmeye karar verdi. Doktor, 4 haftalık gebe olduğunu söyleyince büyük bir şok yaşadı. Büyük bir heyecan yaşayan ve hazırlıklar yapmaya başlayan çift, 8 hafta sonra Alice’in kanamasıyla sarsıldı. Acilen hastaneye giden çifte Alice’in düşük yaptığı belirtildi. Fakat yaptığı test hala gebe olduğunu söylüyordu. Hormon seviyelerinde de büyük bir artış vardı. 1 hafta sonra tekrar sancılarla birlikte hastaneye koştu. Doktorlar, rahminde bir şişme fark etti fakat gebeliğe hiç benzemiyordu. Uzmanlar bir türlü ne olduğunu çözemiyordu. Genç kadın eve geri dönüyor ve sonra kanamayla hastaneye tekrar geliyordu. Hormon seviyeleri bir yükseliyor bir düşüyordu.  

Gestasyonel trofoblastik neoplazi teşhisi konuldu

Londra’da büyük bir hastaneye sevk edilen Alice’e gestasyonel trofoblastik neoplazi teşhisi konuldu. Alice’in rahminde büyüyen bir bebek değil de tümördü. Yapılan testler sonucunda tümörün kanserli olduğu anlaşıldı. Oldukça nadir görülen hastalık İngiltere’de yalnızca iki hastane tarafından tedavi edilebiliyordu. Ancak rahmindeki fetüs büyüklüğündeki tümöre müdahale edemiyorlardı. Yakınında büyük bir damar vardı ve de bıçak altına yattığında kan kaybından hayatını kaybedebilirdi. Kemoterapi almaya başlayan genç kadının tümörünün büyümesi engelledi. Bir sabah doğum sancısına benzer bir sancıyla uyandı. Doktoru gerçekten doğum yaptığını ifade etti. Hastaneye kaldırılan Alice 450 gram ağırlığında bir tümör doğurdu.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl