• gebe.com
  • /
  • Gebe Okulu Anne Adaylarını Bilinçlendiriyor

Gebe Okulu Anne Adaylarını Bilinçlendiriyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete konulan Gebe Okulu uzmanlar tarafından yurt genelinde anne adaylarına; gebelik takibi, doğuma hazırlık, beslenme, bebek bakımı ve emzirme gibi konularda bilgi ve eğitimler veriyor.

Gebe Okulu Anne Adaylarını Bilinçlendiriyor

Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılında uygulamaya koyduğu Gebe Okulu projesi, yurt genelinde eğitim vermeye devam ediyor. Anne adaylarına hamilelik dönemi ve doğum sonrasına ait her türlü bilginin verilmesi amacıyla oluşturulan okullardan pek çok kadın yararlanıyor. Gebe okulu, uzmanlar tarafından gebelik takibi, doğuma hazırlık, beslenme, bebek bakımı ve emzirme gibi konularda anne adaylarına eğitimler veriliyor. Tamamen ücretsiz olan Gebe Okuluna giden bebek bekleyen anne adayları burada, diğer gebelerle tanışma ve çeşitli paylaşımlarda bulunma imkanı da sahip oluyorlar.  

Gebelikte Karşılaşılan Sorunlarla İlgili Bilgi ve Eğitim Veriyorlar

Projenin hayata geçtiği dönemde Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği olan hastanelerde açılan "Gebe Okul" ile ilgili şu açıklamada bulunmuştu. " Bebek bekleyen anne adayları doğuma hazırlanacak, ücretsiz olacak gebe okullarında, bebek bekleyen anne adayları, başka gebelerle tanışma ve paylaşımda bulunma imkanı bulacak, bu onların korkularıyla baş etmesine yardımcı olacak." Tontuş, Gebe Okullarında eğitim verecek olan personelin tanımını yaparken de şu ifadeleri kullanmıştı. "Gebe okullarında kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, fizik tedavi teknisyenleri, psikiyatristler, diyetisyenler hamilelik süreci, psikologlar, yapılması gereken kontroller ve bu süreçte karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili bilgi ve eğitimler verecek." demişti.   Gebe Okulu Anne Adaylarını Bilinçlendiriyor  

Gaziantep'te 500 kadın yararlandı

Uygulamanın başlamasıyla yurt genelinde yayılan Gebe Okulunda binlerce hamile kadın faydalanıyor. Gaziantep'te yaklaşık 9 Aydır faaliyette bulunan okullarda bugüne kadar 500'ü aşkın anne adayının faydalandığı belirtiliyor. Diyetisyen hizmetin yanı sıra kadınlara hamilelik döneminde duygusal olarak hassas konularda da destek veren Gebe Okulu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği arasında imzalanan protokol uyarınca geçen yıl temmuz ayında hizmet vermeye başlamış.     Gebe Okulu Anne Adaylarını Bilinçlendiriyor    

Gebelik Okulu "Normal doğumu teşvik ediyor"

Yaklaşık olarak 3 yıla yakın bir süredir hizmet veren Gebe Okulunda doğum ve doğum sonrası bakım konularında bilgilendirmeler yapılıyor. Bu bilgilendirmeler kapsamında; gebelik döneminde yaşanabilecek risk faktörleri ve tehlikeli durumlar anne adaylarına anlatılırken, aynı zamanda doğuma daha sağlıklı bir şekilde hazırlanmaları sağlanıyor. Gebelik döneminde yaşanan psikolojik sorunlarla ilgili destek verilmenin yanında hemşireler tarafından da gebelerin evlerinde rahatlıkla yapabilecekleri egzersize eğitimleri de gösteriliyor. Anne adaylarına normal doğumun anneye ve bebeğe sağlayacağı faydalar anlatılarak, anne adayları normal doğum yapmaları için teşvik ediliyor. Gebe Okulları İstanbul'dan Gaziantep'e Türkiye'nin tüm illerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği bulunan hastanelerinde anne adaylarına hizmet vermeye devam ediyor.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Jale Kırağı, çiy.
Erkek Bebek İsimleri
Padişah Hükümdar, sultan.