Gebe Kalmayı Planlayanlar Buraya!

Gebe Kalmayı Planlayanlar Buraya!
31 Mayıs 2016

Gebe kalmayı planlıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Gebelik öncesi genel doktor muayenesinden geçmeli, sağlıklı gıdalar tüketmeli, kafeini azaltmalı ve sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız.

Gebe Kalmayı Planlayanlar Buraya!

Gebe kalmadan önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

Öncelik Genel Muayenede

Öncelikle rahim ve yumurtalıklarınızın gebelik açısından bir engel veya risk teşkil edip etmediğinin değerlendirilmesi ve basit bir smear tetkiki için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelisiniz.

Kronik Hastalığınızı Önemseyin

Bilinen bir probleminiz varsa örneğin: tiroid, şeker, epilepsi (sara) buna yönelik tetkikler yapılmalıdır. Gebe kalındığında tiroid hormonlarının ve şeker metabolizma düzensizliğinin düşük oranını arttırdığı bilinmektedir. Ek olarak yüksek kan şeker düzeyinin de bebekte sakatlıklara yol açabileceği bilinmektedir. Bilinen bir Sara hastalığınız da varsa bu durumda korunma amaçlı ek bir ilaç kullanmanız gerekebilir.

Tahlil Yaptırın

Geçirilmiş enfeksiyonlardan özellikle Rubella ve Toksaplazma önem arz etmektedir. Özellikle Toksoplazmanın besinlerden kolay bulaşabildiği düşünülür ise gebelik öncesi bu parazite karşı bağışıklığınızın olup olmadığını bilmek önemlidir.

Diş Hekimini Ziyaret Edin

Ek olarak hamilelikte salyada meydana gelen PH değişimi nedeniyle diş eti enfeksiyonları artma eğilimindedir. Gebelik boyunca diş problemi ile uğraşmak istemiyorsanız hamile kalmadan önce diş problemlerinizi giderin.

Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı beslenmeye erkenden başlamak gerekir. Özellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Her gün 2’şer porsiyon meyve ve sebze tüketin.

Kafeinli İçecekleri Azaltın

Kafeinli içecekleri de gebelik öncesinde mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Fazla miktarda kafein tüketimi doğurganlığı olumsuz yönde etkiler ve ayrıca düşük yapma riskini de artırır.

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Normal kiloda olmak gebe kalmak isteyen bir kadın için oldukça önemli bir avantajdır. Vücut kitle indeksi düşük veya fazla olan kadınlar bu açıdan dezavantajlı durumdadır. Yani kadının zayıf veya şişman olması gebelik için olumsuz bir faktör olarak görülüyor. Eğer anne olmak isteyen kadın normal kiloda değilse doktor kontrolünde normal kiloya dönmek için kilo vermeli veya kilo almalıdır.

Sigarayı Bırakın

Sigaranın içindeki zararlı maddeler düşük yapma, erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riskini oldukça artırmaktadır. Gebe kalmaya kararı veren kadının eşi de sigara içiyorsa bunu en azından bir süre bırakmalıdır. Çünkü sigara içen eşin sperm sayısında da düşme meydana gelecek ve bu da kadının doğurganlığını olumsuz etkileyecektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.